Make your own free website on Tripod.com
 
-
1980 LABATT BRIER
MARCH 2 - 9
CALGARY, ALBERTA
ATTENDANCE: 93,185
-
 TEAM ROSTERS:
BRITISH COLUMBIA
(Victoria CC)
ALBERTA
(Calgary Winter Club)
SASKATCHEWAN
(Nutana CC, Saskatoon)
 Skip: TIM HORRIGAN
 Third: Lowell Goulden
 Second: Kelly Horrigan
 Lead: Dave Smith
 Skip: PAUL GOWSELL
 Third: Neil Houston
 Second: Glen Jackson
 Lead: Kelly Stearne
 Skip: RICK FOLK
 Third: Ron Mills
 Second: Tom Wilson
 Lead: Jim Wilson
MANITOBA
(CFB Winnipeg CC)
NORTHERN ONTARIO
(Fort William CC, Thunder Bay)
ONTARIO
(Penetang CC, Penetanguishene)
 Skip: EARLE MORRIS
 Third: Clare DeBlonde
 Second: Garry DeBlonde
 Lead: Winston Warren
 Skip: AL HACKNER
 Third: Rick Lang
 Second: Bob Nicol
 Lead: Bruce Kennedy
 Skip: RUSS HOWARD
 Third: Larry Merkley
 Second: Bob Ruston
 Lead: Kent Carstairs
QUEBEC
(St. Laurent CC, Mount Royal)
NEW BRUNSWICK
(Thistle-St. Andrews CC, Saint John)
NOVA SCOTIA
(Dartmouth CC)
 Skip: JIM URSEL
 Third: Don Aitken
 Second: Lawren Steventon
 Lead: Malcolm Turner
 Skip: RICHARD BELYEA
 Third: Don Pennell
 Second: Wade Blanchard
 Lead: Brian McLeod
 Skip: PETER HOPE
 Third: Peter McPhee
 Second: Gary Clarke
 Lead: Don MacLeod
PRINCE EDWARD ISLAND
(Crapaud CC)
NEWFOUNDLAND
(St. John's CC)
TERRITORIES
(Yellowknife CC, NWT)
 Skip: TED MaFADYEN
 Third: Bill MacFadyen
 Second: Mike Coady
 Lead: Gord Herman
 Skip: WAYNE HAMILTON
 Third: Lewis Andrews
 Second: Paul Hamilton
 Lead: Colin Janes
 Skip: AL DELMAGE
 Third: Bill Strain
 Second: Roy Giles
 Lead: Ron Kapicki
-
 ROUND ROBIN DRAW:
 Draw 1  PEI 7 - NB 4  AB 5 - BC 3  SK 5 - NF 2  MN 7 - TE 5  NO 10 - NS 9 (11)
 Draw 2  NS 10 - MN 6  TE 7 - NF 4  NO 9 - NB 4  SK 6 - PEI 3  ON 9 - QUE 7 (11)
 Draw 3      NF 8 - PEI 7 (11)  NB 8 - SK 5  
 Draw 4  SK 4 - TE 3  NO 7 - ON 5  AB 7 - MN 5  QUE 10 - NS 7  BC 9 - NF 7
 Draw 5  NO 10 - AB 5  QUE 6 - MN 5 (11)  ON 8 - NS 5  BC 7 - NB 5  TE 7 - PEI 6
 Draw 6    TE 11 - NS 5  NO 11 - MN 3    
 Draw 7  AB 6 - NB 3  ON 6 - PEI 3  TE 6 - BC 4  SK 6 - NO 5  QUE 6 - NF 3
 Draw 8  SK 7 - MN 5  NS 7 - NF 6  AB 7 - PEI 4  QUE 5 - NB 4  ON 7 - BC 4
 Draw 9      QUE 7 - BC 5  AB 7 - ONT 4  
 Draw 10  NO 8 - NF 7 (11)  SK 6 - QUE 4  TE 7 - ON 2  MN 11 - PEI 3  NB 6 - NS 3
 Draw 11  MN 9 - NF 7  AB 8 - SK 4  PEI 10 - NO 4  BC 9 - NS 7  NB 6 - TE 2
 Draw 12  AB 6 - TE 5 (11)  ON 8 - NB 3  MN 9 - BC 6  NO 8 - QUE 4  PEI 4 - NS 3 (11)
 Draw 13  BC 9 - NO 7 (11)  SK 7 - NS 5  QUE 11 - TE 5  AB 6 - NF 4 (11)  MN 6 - ON 4
 Draw 14  PEI 6 - QUE 5 (11)  NF 10 - ON 7  NS 5 - AB 3  MN 8 - NB 6  SK 7 - BC 2
 Draw 15  SK 9 - ON 5  BC 7 - PEI 4  NF 5 - NB 4  NO 9 - TE 5  QUE 7 - AB 5
-
 FINAL STANDINGS AFTER 15 DRAWS:
 TEAM
GP
WINS
LOSSES
Pct.
 SASKATCHEWAN
11
9
2
.818
 NORTHERN ONTARIO
11
8
3
.727
 ALBERTA
11
8
3
.727
 QUEBEC
11
7
4
.636
 MANITOBA
11
6
5
.545
 ONTARIO
11
5
6
.455
 TERRITORIES
11
5
6
.455
 BRITISH COLUMBIA
11
5
6
.455
 PRINCE EDWARD ISLAND
11
4
7
.364
 NEW BRUNSWICK
11
3
8
.273
 NOVA SCOTIA
11
3
8
.273
 NEWFOUNDLAND
11
3
8
.273
-
 PLAYOFFS:
 DRAW:  TEAMS:
 Draw 16 (SEMI-FINAL)
 SHEET C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 NORTHERN ONTARIO *
0
0
1
0
2
0
0
1
0
2
 
6
 Alberta
1
0
0
2
0
0
1
0
1
0
 
5
 Draw 17 (FINAL)
 SHEET C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 Northern Ontario
0
0
2
0
1
1
0
2
0
X
 
6
 SASKATCHEWAN *
3
3
0
0
0
0
1
0
3
X
 
10
* - LAST ROCK ADVANTAGE