Make your own free website on Tripod.com
 
1981 LABATT BRIER
MARCH 1 - 8
HALIFAX, NOVA SCOTIA
ATTENDANCE: 67,257
-
 TEAM ROSTERS:
BRITISH COLUMBIA
(Kamloops CC)
ALBERTA
(Fairview CC)
SASKATCHEWAN
(Assiniboia CC)
 Skip:  BARRY McPHEE
 Third:  Bob Kuroyama
 Second:  Brian Eden
 Lead:  Grant Young
 Skip:  MEL WATCHORN
 Third:  Jim Fox
 Second:  Terry Watchorn
 Lead:  Merv Watchorn
 Skip:  BOB ELLERT
 Third:  Don Bushell
 Second:  Ken Berner
 Lead:  Bill Wilson
MANITOBA
(Assiniboine Memorial CC, Winnipeg)
NORTHERN ONTARIO
(Fort William CC, Thunder Bay)
ONTARIO
(Avonlea CC, Don Mills)
 Skip:  KERRY BURTNYK
 Third:  Mark Olsen
 Second:  Jim Spencer
 Lead:  Ron Kammerlock
 Skip:  AL HACKNER
 Third:  Rick Lang
 Second:  Bob Nicol
 Lead:  Bruce Kennedy
 Skip:  ED WERENICH
 Third:  Bob Widdis
 Second:  Neil Harrison
 Lead:  Jim McGrath
QUEBEC
(Howick CC)
NEW BRUNSWICK
(Beaver CC, Moncton)
NOVA SCOTIA
(Dartmouth CC)
 Skip:  BRIAN NESS
 Third:  Karl Murovic
 Second:  Roy Weigand
 Lead:  Bob Carter
 Skip:  DON MIX
 Third:  Tony Richardson
 Second:  Bruce Forster
 Lead:  Gord Johnson
 Skip:  ALAN DARRAGH
 Third:  Tom Fetterly
 Second:  Mike Currie
 Lead:  Brent Cotter
PRINCE EDWARD ISLAND
(Charlottetown CC)
NEWFOUNDLAND
(St. John's CC)
TERRITORIES
(Whitehorse CC, Yukon)
 Skip:  PETER McDONALD
 Third:  Robert Carruthers
 Second:  Alexander Stewart
 Lead:  Roddie McDonald
 Skip:  TOBY McDONALD
 Third:  Jim Miller
 Second:  John Allan
 Lead:  Neil Young
 Skip:  CHUCK HAINES
 Third:  Gordon Gee
 Second:  Lyle Sieg
 Lead:  John Russell
-
 ROUND ROBIN DRAW:
 Teams listed first have last rock advantage in first end.
 Draw 1  NB 4 - BC 7  QUE 4 - SK 3  NF 4 - MB 9  ON 4 - PEI 7  NO 7 - TE 1
 Draw 2  NO 7 - PEI 6 (11)  MB 6 - ON 5  BC 9 - TE 8 (11)  NB 5 - NF 6  NS 5 - AB 7
 Draw 3      MB 4 - NB 5  NF 3 - BC 4 (11)  
 Draw 4  NF 5 - ON 6  TE 6 - NS 4  PEI 4 - SK 6  NO 8 - AB 5  MB 8 - QUE 2
 Draw 5  SK 7 - TE 3  AB 5 - PEI 6 (11)  NS 6 - NO 10  BC 9 - QUE 8  ON 7 - NB 5
 Draw 6    ON 7 - NO 8 (11)  TE 4 - PEI 7    
 Draw 7  MB 5 - AB 4  NF 8 - TE 4  QUE 7 - ON 5  NS 7 - NB 9  SK 7 - BC 5
 Draw 8  QUE 6 - NS 2  BC 5 - AB 10  SK 7 - NB 4  NO 6 - MB 5 (11)  NF 3 - PEI 6
 Draw 9      QUE 4 - AB 8  SK 8 - NS 6  
 Draw 10  BC 11 - NO 10  PEI 5 - NB 6  ON 10 - NS 2  NF 8 - AB 4  TE 3 - MB 6
 Draw 11  PEI 3 - MB 8  SK 10 - NF 3  NB 5 - TE 6  QUE 5 - NO 6  BC 6 - ON 7
 Draw 12  ON 6 - SK 5 (11)  NS 3 - BC 11  PEI 3 - QUE 8  AB 5 - TE 7  NB 4 - NO 6
 Draw 13  TE 5 - QUE 4  NO 8 - NF 5  AB 5 - ON 6 (11)  MB 10 - SK 2  PEI 3 - NS 9
 Draw 14  AB 8 - NB 2  NS 5 - MB 4  NO 5 - SK 8  PEI 6 - BC 9  QUE 7 - NF 4
 Draw 15  NS 7 - NF 6 (11)  NB 5 - QUE 6 (11)  MB 6 - BC 5 (11)  TE 3 - ON 9  AB 8 - SK 3
-
 FINAL STANDINGS AFTER 15 DRAWS:
 TEAM
GP
WINS
LOSSES
Pct.
 NORTHERN ONTARIO
11
9
2
.818
 MANITOBA
11
8
3
.727
 ONTARIO
11
7
4
.636
 SASKATCHEWAN
11
7
4
.636
 BRITISH COLUMBIA
11
7
4
.636
 QUEBEC
11
6
5
.545
 ALBERTA
11
5
6
.455
 PRINCE EDWARD ISLAND
11
4
7
.364
 TERRITORIES
11
4
7
.364
 NEW BRUNSWICK
11
3
8
.273
 NEWFOUNDLAND
11
3
8
.273
 NOVA SCOTIA
11
3
8
.273
-
 PLAYOFFS:
 DRAW:  TEAMS:
 Draw 16
 SHEET D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 SASKATCHEWAN *
1
0
1
0
0
4
0
0
0
1
 
7
 British Columbia
0
1
0
2
0
0
2
0
0
0
 
5
 Draw 17
 SHEET B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 Ontario *
0
1
0
1
0
1
0
1
0
1
0
5
 SASKATCHEWAN
0
0
1
0
2
0
2
0
0
0
1
6
 Draw 18 (SEMI-FINAL)
 SHEET C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 MANITOBA *
0
2
0
0
0
0
1
0
1
0
1
5
 Saskatchewan
1
0
0
0
1
0
0
1
0
1
0
4
 Draw 19 (FINAL)
 SHEET C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
FINAL
 Northern Ontario
0
0
0
2
1
0
1
0
0
0
 
4
 MANITOBA *
0
0
1
0
0
1
0
0
0
3
 
5
* - LAST ROCK ADVANTAGE