Make your own free website on Tripod.com

2000 Labatt Brier
Saskatoon, Saskatchewan; March 4 - 12
Team Rosters:
British Columbia
(Royal City CC, New Westminster)
Alberta
(Ottewell CC, Edmonton)
Saskatchewan
(Granite CC, Saskatoon)
 Skip: Greg McAulay
 Third: Brent Pierce
 Second: Bryan Miki
 Lead:: Jody Sveistrup
 Alternate: Darin Fenton
 Coach:  
 Skip: Kevin Martin
 Third: Don Walchuk
 Second: Carter Rycroft
 Lead: Don Bartlett
 Alternate: Jules Owchar
 Coach: Jules Owchar
 Skip: Bruce Korte
 Third: Darrell McKee
 Second: Roger Korte
 Lead: Rory Golanowski
 Alternate: Neil Cursons
 Coach: Gene Friesen
Manitoba
(Charleswood CC, Winnipeg)
Northern Ontario
(Idylwylde Country Club, Sudbury)
Ontario
(Glendale Golf & Country Club, Hamilton)
 Skip: Jeff Stoughton
 Third: Jonathan Mead
 Second: Garry Van Den Berghe
 Lead: Doug Armstrong
 Alternate: Darryl Gunnlaugson
 Coach:  
 Skip: Tim Phillips
 Third: Roger Sauve
 Second: Ron Henderson
 Lead: Dan Sauve
 Alternate: Paul Sauve
 Coach:  
 Skip: Peter Corner
 Third: Todd Brandwood
 Second: Drew Macklin
 Lead: Dwayne Pyper
 Alternate: Bill Mackay
 Coach:  
Quebec
(Victoria CC, Sainte Foy)
New Brunswick
(Beaver CC, Moncton)
Nova Scotia
(Bridgewater CC)
 Skip: François Roberge
 Third: Maxime Elmaleh
 Second: Eric Sylvain
 Lead: Jean Gagnon
 Alternate: Michel St-Onge
 Coach:  
 Skip: Russ Howard
 Third: Wayne Tallon
 Second: Rick Perron
 Lead: Grant Odishaw
 Alternate: Terry Odishaw
 Coach:  
 Skip: Shawn Adams
 Third: Jeff Hopkins
 Second: Ben Blanchard
 Lead: Jason Blanchard
 Alternate: Robert MacArthur
 Coach:  
Prince Edward Island
(Charlottetown CC)
Newfoundland
(St. John's CC)
Yukon/NWT
(Whitehorse CC)
 Skip: Andrew Robinson
 Third: Evan Sullivan
 Second: Brian Scales
 Lead: Bob Pritchett
 Alternate: Kevin Champion
 Coach:  
 Skip: Rick Rowsell
 Third: Peter Hollett
 Second: Ken Ellis
 Lead: Craig Downton
 Alternate: Wayne Young
 Coach:  
 Skip: Chad Cowan
 Third: Doug Bryant
 Second: Jason Nolan
 Lead: Ross Milward
 Alternate: Paul Cowan
 Coach:  

Round-Robin Draw:
(All times EST)
Day
Time
Draw
Sheet A
Sheet B
Sheet C
Sheet D
Sat, Mar 4
2:30 PM
Draw 1
Nfld 3 - BC 7
Sask 5 - Que 6
NB 5 - Alta 8
Ont 8 - Man 6
Sat, Mar 4
8:00 PM
Draw 2
Alta 3 - Ont 8 (8)
Y/NWT 6 - PEI 5
N. Ont 7 - NS 5 (11)
Nfld 6 - Que 11 (9)
Sun, Mar 5
10:00 AM
Draw 3
 
N. Ont 8 - NB 9
Man 7 - Nfld 2 (8)
 
Sun, Mar 5
2:30 PM
Draw 4
Y/NWT 4 - N. Ont 8 (9)
NS 7 - Alta 6
Que 8 - PEI 4 (9)
BC 10 - Sask 6 (9)
Sun, Mar 5
8:00 PM
Draw 5
NB 9 - Man 4 (8)
Ont 9 - BC 2 (6)
Sask 7 - Y/NWT 6
PEI 12 - NS 2 (5) *
Mon, Mar 6
10:00 AM
Draw 6
BC 8 - Alta 3 (8)
Que 7 - Y/NWT 3 (9)
NS 4 - NB 11 (8)
Man 6 - N. Ont 2 (9)
Mon, Mar 6
2:30 PM
Draw 7
N. Ont 5 - Nfld 9 (9)
PEI 1 - Man 4
Alta 10 - Que 3 (6)
Sask 7 - Ont 4 (9)
Mon, Mar 6
8:00 PM
Draw 8
Ont 6 - NS 5
NB 9 - Sask 6
Nfld 5 - PEI 7
Y/NWT 4 - BC 8 (9)
Tue, Mar 7
10:00 AM
Draw 9
Nfld 5 - Sask 10 (9)
Man 7 - NS 4
Que 5 - BC 6
Ont 11 - PEI 6 (9)
Tue, Mar 7
2:30 PM
Draw 10
NS 3 - Y/NWT 6 (9)
Sask 6 - Alta 7
PEI 8 - N. Ont 3 (9)
BC 6 - NB 8
Tue, Mar 7
8:00 PM
Draw 11
Alta 4 - Man 10 (8)
Y/NWT 6 - Nfld 7
NB 8 - Ont 7
N. Ont 2 - Que 6 (8)
Wed, Mar 8
10:00 AM
Draw 12
Que 8 - Ont 6
BC 6 - PEI 2 (9)
Sask 5 - NS 7
Alta 8 - Y/NWT 3 (8)
Wed, Mar 8
2:30 PM
Draw 13
PEI 3 - NB 9 (9)
Ont 6 - N. Ont 5
Y/NWT 6 - Man 8
NS 6 - Nfld 4
Wed, Mar 8
8:00 PM
Draw 14
N. Ont 2 - BC 8 (7)
NB 10 - Que 3 (7)
Nfld 3 - Alta 7 (9)
Man 6 - Sask 3 (9)
Thu, Mar 9
10:00 AM
Draw 15
Sask 6 - PEI 3 (9)
Alta 8 - N. Ont 5
Ont 7 - Y/NWT 6
NB 10 - Nfld 6 (9)
Thu, Mar 9
2:30 PM
Draw 16
Y/NWT 9 - NB 5 (9)
Nfld 6 - Ont 8
BC 7 - Man 6
Que 8 - NS 4 (9)
Thu, Mar 9
8:00 PM
Draw 17
Man 5 - Que 6
NS 4 - BC 8 (9)
N. Ont 5 - Sask 7 (9)
PEI 8 - Alta 7
* - Steal of 7 by PEI in fifth end.
Standings after 17 Draws:
Team
GP
Wins
Losses
Pct.
British Columbia
11
9
2
.818
New Brunswick
11
8
3
.727
Quebec
11
8
3
.727
Ontario
11
8
3
.727
Manitoba
11
8
3
.727
 Alberta
11
6
5
.545
Saskatchewan
11
5
6
.455
Prince Edward Island
11
4
7
.364
Yukon/NWT
11
3
8
.273
Nova Scotia
11
3
8
.273
Newfoundland
11
2
9
.182
Northern Ontario
11
2
9
.182

Playoffs (Page System):
1st plays 2nd - winner advances to Final; loser plays Semi-Final against winner of game between 3rd & 4th.
3rd plays 4th - winner advances to Semi-Final against loser between 1st & 2nd; loser eliminated.
 Day/Time:  Draw:  Sheet:  Teams:
 Fri, Mar 10; 10:00 AM  Draw 18 (Tie-Breaker)  Sheet B
 Ontario 5
 Manitoba 7
 Fri, Mar 10; 2:30 PM  Draw 19 (PPG1 - 3rd vs. 4th)  Sheet B
 Quebec 7 (9)
 Manitoba 5
 Fri, Mar 10; 8:00 PM  Draw 20 (PPG2 - 1st vs. 2nd)  Sheet B
 British Columbia 5 (9)
 New Brunswick 3
 Sat, Mar 11; 1:30 PM  Draw 21 (SEMI-FINAL)  Sheet B
 New Brunswick 8
 Quebec 5
 Sun, Mar 12; 1:30 PM  Draw 22 (FINAL)  Sheet B
 British Columbia 9
 New Brunswick 5