Make your own free website on Tripod.com
 
 
SOUDOG'S CURLING HISTORY SITE
HOME OF THE HISTORY & RICH TRADITION OF "THE ROARIN' GAME".
"You've gotta have STONES to play this game!"
2003 Canada Cup of Curling
THE CANADA CUP OF CURLING
Sport Mart Place, Kamloops BC
January 8-12, 2003
The total prize money for the Canada Cup of Curling is $220,000 divided equally between 
the Men's and Women's Divisions.
The prize breakdown in both Men's and Women's Divisions is as follows:
 1st place
$ 50,000 
 2nd place
25,000 
 3rd place
12,500 
 4th place
7,500 
 $750 per round robin win
15,000 
 Total:
$ 110,000 
The winning team participating in this event will qualify for additional events including the Canadian Curling Trials in 2005, the 2003 Continental Cup and will return in 2004 as the reigning Canada Cup Champion.
 
 WOMEN'S TEAMS:
 POOL A:
 SKIP: THIRD: SECOND: LEAD: QUALIFIED VIA:
 1 Colleen Jones Kim Kelly Mary-Anne Waye Nancy Delahunt 2002 Scott Tournament of Hearts
 4 Sherry Middaugh Kirsten Wall Andrea Lawes Sheri Cordina Ontario/Quebec Region
 5 Heather Nedohin Atina Johnson Lawnie MacDonald Rhona Pasika Alberta Region
 8 Suzanne Gaudet Rebecca-Jean MacPhee Robyn MacPhee Susan McInnis Atlantic Canada Region
 9 Patti Rocheleau Brandee Borne Sherri Singler Angela Mossman Saskatchewan Region
 
 POOL B:
 SKIP: THIRD: SECOND: LEAD: QUALIFIED VIA:
 2 Kelley Law Georgina Wheatcroft Julie Skinner Diane Dezura 2001 Canadian Curling Trials
 3 Sherry Anderson Kim Hodson Sandra Mulroney Donna Gignac 2002 Scott Tournament of Hearts *
 6 Marilyn Bodogh ** Theresa Breen Susan Froud Sara Gatchell Ontario/Quebec Region
 7 Kelly Scott Jeanna Richard Sasha Bergner Renee Simons British Columbia Region
10 Barb Spencer Darcy Robertson Barb Enright Faye Unrau Manitoba Region
* Runner-up ** (skipped by Penny Shantz)
 MEN'S TEAMS:
 POOL A:
 SKIP: THIRD: SECOND: LEAD: QUALIFIED VIA:
 1 Randy Ferbey David Nedohin * Scott Pfeifer Marcel Rocque 2002 Nokia Brier
 4 Pat Ryan Bob Ursel Deane Horning Kevin MacKenzie British Columbia Region
 5 Kevin Koe Jamie Koe Scott Cripps Mike Westlund McCain SuperSpiel West
 8 Pat Simmons Joel Jordison Ryan Miller Neil Cursons Alberta Region
 9 Greg Balsdon Don Bowser Darryl Prebble Roy Dickson Ontario/Quebec Region
* Throws Skip stones
 
 POOL B:
 SKIP: THIRD: SECOND: LEAD: QUALIFIED VIA:
 2 John Morris Joe Frans Craig Savill Brent Laing 2002 Nokia Brier **
 3 Russ Howard James Grattan Marc Lecocq Grant Odishaw McCain SuperSpiel
 6 Shawn Adams Craig Burgess Jeff Hopkins Ben Blanchard Atlantic Region
 7 Brian Humble Dean Kleiter Terry Hersikorn Kerry Tarasoff Saskatchewan Region
10 Murray Woodward Eric Goodman Hubert Perrin Mike Pohl Manitoba Region
** Runner-up
 
 DRAWS (Click here for LINESCORES):
 DATE  TIME [ET]
DRAW
 SHEET A  SHEET B  SHEET C  SHEET D  SHEET E
 Wed, Jan 8  11:00 am
1
 KOE 9
 Simmons 5
 RYAN 9
 Balsdon 1
 SPENCER 8
 Bodogh 4
 Rocheleau 6
 NEDOHIN 10
 Jones 7
 GAUDET 8 (11)
  3:00 pm
2
 MORRIS 7
 Adams 4
 HUMBLE 11
 Howard 7
 MIDDAUGH 7
 Gaudet 4
 LAW 11
 Anderson 7 (11)
 Simmons 5
 FERBEY 7
  7:00 pm
3
 ANDERSON 9
 Bodogh 7 (11)
 ROCHELEAU 9
 Jones 7
 FERBEY 8
 Balsdon 5
 Spencer 1
 SCOTT 8
 HOWARD 7
 Woodward 2
 11:00 pm
4
 Scott 4
 LAW 9
 Nedohin 5
 MIDDAUGH 7
 Koe 2
 RYAN 8
 Woodward 6
 ADAMS 9
 Humble 2
 MORRIS 5
 Thu, Jan 9  11:00 am
5
 MIDDAUGH 8
 Rocheleau 5
 FERBEY 8
 Koe 5
 Nedohin 6
 JONES 7
 SIMMONS 8
 Ryan 5
 ANDERSON 8
 Spencer 5
  3:00 pm
6
 Woodward 8
 HUMBLE 9 (11)
 LAW 10
 Spencer 4
 Howard 6
 MORRIS 10
 GAUDET 7
 Rocheleau 6
 BODOGH 7
 Scott 5
  7:00 pm
7
 Ryan 5
 FERBEY 6
 ADAMS 9
 Humble 8
 Bodogh 7
 LAW 10
 JONES 7
 Middaugh 4
 Balsdon 4
 SIMMONS 7
 11:00 pm
8
 GAUDET 7
 Nedohin 6
 MORRIS 8
 Woodward 1
 SCOTT 9
 Anderson 5
 Balsdon 5
 KOE 8
 ADAMS 8
 Howard 5
 
 MEN'S STANDINGS:
 POOL A
WON
LOST
 Ferbey
4
0
 Ryan
2
2
 Simmons
2
2
 Koe
2
2
 Balsdon
0
4
 MEN'S STANDINGS:
 POOL B
WON
LOST
 Morris
4
0
 Adams
3
1
 Humble
2
2
 Howard
1
3
 Woodward
0
4
 WOMEN'S STANDINGS:
 POOL A
WON
LOST
 Middaugh
3
1
 Gaudet
3
1
 Jones
2
2
 Nedohin
1
3
 Rocheleau
1
3
 WOMEN'S STANDINGS:
 POOL B
WON
LOST
 Law
4
0
 Scott
2
2
 Anderson
2
2
 Spencer
1
3
 Bodogh
1
3
 
 TIE-BREAKERS (Click here for LINESCORES):
 Friday, January 10 - 11:00 am ET and 3:00 pm ET
 DATE
TIME [ET]
DRAW
 SHEET D  SHEET C
 Fri, Jan 10
11:00 am
MTB 1
 Koe 4
 RYAN 11
 
 Fri, Jan 10
3:00 pm
MTB 2
 
 Simmons 4
 RYAN 7
 DATE
TIME [ET]
DRAW
 SHEET B
 Fri, Jan 10
11:00 am
WTB 1
 SCOTT 6
 Anderson 5
 
 PAGE PLAYOFFS (Click here for LINESCORES):
 DATE  TIME [ET]
DRAW
 SHEET A  SHEET B  SHEET C  SHEET D  SHEET E
 Fri, Jan 10   7:00 pm
PPG
 GAUDET 7
 Scott 6
 MIDDAUGH 8
 Law 6
 
 FERBEY 9
 Morris 6 (11)
 Ryan 5
 ADAMS 9
 Fri, Jan 10  11:00 pm
WSF
   
 LAW 10
 Gaudet 4
   
 Sat, Jan 11   1:30 pm
WF
   
 MIDDAUGH 8
 Law 7
   
 Sat, Jan 11   8:00 pm
MSF
   
 MORRIS 8
 Adams 5
   
 Sun, Jan 12   1:30 pm
MF
   
 FERBEY 7
 Morris 5
   
 
 MEN'S $ STANDINGS:
 Ferbey
$53,000 
 Morris
28,000 
 Adams
14,750 
 Ryan
9,000 
 Simmons
1,500 
 Koe
1,500 
 Humble
1,500 
 Howard
750 
 Balsdon
 Woodward
 WOMEN'S $ STANDINGS:
 Middaugh
$52,250 
 Law
28,000 
 Gaudet
14,750 
 Scott
9,000 
 Anderson
1,500 
 Jones
1,500 
 Bodogh
750 
 Nedohin
750 
 RocheleauSpencer
750 
 Spencer
750 
2003 Canada Cup Men's Champions - click to enlarge
2003 Canada Cup Women's Champions - click to enlarge
- BACK TO MAIN PAGE