Make your own free website on Tripod.com

NOVEMBER 27 - 30, 2003
FORT WILLIAM GARDENS,
THUNDER BAY, ON
The Continental Cup  features six men's and six women's teams from each side of the ocean.
2003 CONTINENTAL CUP OF CURLING
RULES/SCORING:
The Continental Cup is a unique Ryder Cup style competition, with players competing in men's, women's and mixed events which challenge the skills of the game's premier shotmakers. Prior to Regina 2002, the top men's and women's curlers from North America had never played together on the same teams, let alone in international competition against the best players from elsewhere in the world.
The Continental Cup brings together 12 of the best curling teams in the world to compete in a unique competition. The event is a points competition with a total of 400 points available for play from the four types of competition within the curling discipline mixed doubles, singles, team and skins. When the competition is completed, the side with the most accumulated points will be declared the winner and awarded the Continental Cup trophy and $125,000 Cdn. The runner-up side will receive $75,000 Cdn.

TEAM EUROPE
(Captain - Kristian Soerum of Norway - 1979 World Champion)
 WOMEN'S RINKS:
 
Scotland 2002 World Champion
Sweden 2003 World Silver Medallist
Norway 1990 & 1991 World Champion
 Skip: Jackie Lockhart Anette Norberg Dordi Nordby
 Vice: Sheila Swan Eva Lund Hanne Woods
 Second: Katriona Fairweather Cathrine Norberg Marianne Haslum
 Lead: Ann Laird Helena Lingham Camilla Holth
 
 MEN'S RINKS:
 
Norway 2002 Olympic Gold Medallist
Sweden 1997 & 2001 World Champion
Scotland 1999 World Champion
 Skip: Pål Trulsen Peja Lindholm Hammy McMillan
 Vice: Lars Vågberg Tomas Nordin Norman Brown
 Second: Flemming Davanger Magnus Swartling Hugh Aitken
 Lead: Bent Ånund Ramsfjell Peter Narup Roger McIntyre
 
TEAM NORTH AMERICA
(Captain - Rick Lang of Thunder Bay, ON - 1982 & 1985 World Champion)
 WOMEN'S RINKS:
Canada Halifax, NS - 2003 Canadian Champion
Canada Coldwater, ON - 2003 Canada Cup Champion
USA Madison, WI - 2003 USA and World Champion
 Skip: Colleen Jones Sherry Middaugh Debbie McCormick
 Vice: Kim Kelly Kirsten Wall Allison Pottinger
 Second: Mary-Anne Waye Andrea Lawes Ann Swisshelm Silver
 Lead: Nancy Delahunt Sheri Cordina Tracy Sachtjen
 
 MEN'S RINKS:
Canada Edmonton, AB - 2003 Canadian and World Champion
Canada Halifax, NS - 2003 Nokia Brier Runner-up
USA Bemidji, MN - 2003 USA Champion
 Skip: Randy Ferbey Mark Dacey Pete Fenson
 Vice: David Nedohin Bruce Lohnes Eric Fenson
 Second: Scott Pfeifer Rob Harris Shawn Rojeski
 Lead: Marcel Rocque Andrew Gibson John Shuster

 DRAW SHEET & RESULTS: (201 points needed to win)
 Date:  Draw & Participants: ET: Teams & Results: Standings:
 Thu, Nov 27  1 Women’s Teams (18 pts)  9:00 am
LOCKHART 5 vs. Jones 4
EU6
Nordby 4 vs. MIDDAUGH 5
NA6
NORBERG 6 vs. McCormick 2
EU6
LINESCORES
6-0 EU
6-6
12-6 EU
 Thu, Nov 27  2 Men's Teams (18 pts)  7:30 pm
Trulsen 3 vs. FENSON 6
NA6
McMillan 3 vs. FERBEY 5
NA6
LINDHOLM 7 vs. Dacey 2
EU6
LINESCORES
12-12
18-12 NA
18-18
 Fri, Nov 28  3 Women's Teams (18 pts)  8:00 am
NORBERG 6 vs. Middaugh 5
EU6
Nordby 7 vs. McCORMICK 10
NA6
LOCKHART 5 vs. Jones 3
EU6
LINESCORES
24-18 EU
24-24
30-24 EU
 Fri, Nov 28  4 Mixed Doubles (18 pts) 12:30 pm
Nordby/Vagberg 6 vs. FERBEY/WALL 8
NA6
McMillan/Swan 4 vs. JONES/LOHNES 11
NA6
Nordin/Norberg 8 vs. DACEY/KELLY 9
NA6
LINESCORES
30-30
36-30 NA
42-30 NA
 Fri, Nov 28  5 Mixed Doubles (18 pts)  4:00 pm
LOCKHART/BROWN 7 vs. Fenson/Pottinger 4
EU6
Lindholm/Lund 3 vs. NEDOHIN/MIDDAUGH 9
NA6
TRULSEN/WOODS 8 vs. McCormick/Fenson 6
EU6
LINESCORES
42-36 NA
48-36 NA
48-42 NA
 Fri, Nov 28  6 Men's Teams (18 pts)  7:30 pm
LINDHOLM 5 vs. Ferbey 3
EU6
McMillan 3 vs. DACEY 5
NA6
TRULSEN 10 vs. Fenson 1
EU6
LINESCORES
48-48
54-48 NA
54-54
 Sat, Nov 29  7 Singles (32 pts)  9:00 am
Norberg 13 vs. WALL 14
NA4
HASLUM 15 vs. Jones 7
EU4
Lockhart 12 vs. McCORMICK 14
NA4
SWARTLING 22 vs. Pfeifer 19
EU4
Davanger 15 vs. FENSON 17
NA4
McMILLAN 19 vs. Dacey 17
EU4
   Aggregate Total: EU 96 - NA 88  
   8-POINT BONUS:
EU8
LINESCORES
58-54 NA
58-58
62-58 NA
62-62
66-62 NA
66-66
 
74-66 EU
 Sat, Nov 29  8 Women's Skins (70 pts)  1:00 pm
GAME C (30 pts): Nordby 7 vs. McCORMICK 23
GAME B (40 pts): Lockhart 17 vs. JONES 23
LINESCORES
89-81 NA
112-98 NA
 Sat, Nov 29  9 Men's Skins (70 pts)  7:00 pm
GAME C (30 pts): McMILLAN 16 vs. Fenson 14
GAME B (40 pts): Trulsen 17 vs. DACEY 23
LINESCORES
126-114 NA
149-131 NA
 Sun, Nov 30 10 Women's Skins (60 pts) 12:30 am
GAME A: NORBERG 60 vs. Middaugh 0
LINESCORES
191-149 EU
 Sun, Nov 30 11 Men's Skins (60 pts)  6:00 pm
GAME A: Lindholm 17 vs. FERBEY 30
LINESCORES
208-179 EU

 SUMMARY:
 
EUROPE
N. AMERICA
 Women’s Team Competition:
24
12
 Men's Team Competition:
18
18
 Mixed Doubles Competition:
12
24
 Singles Competition:
20
12
 Women's Skins Competition:
84
46
 Men's Skins Competition:
50
67
     
TOTAL:
208
179


 Check out last year's results
- BACK TO MAIN PAGE