Make your own free website on Tripod.com

OLYMPIC CURLING HISTORY

CAPS indicate Skip.

x - Alternate.


 1992 - ALBERTVILLE (PROLOGNIN-LA-VANOISE), FRANCE:

 February 8-23, 1992

 Demonstration Event

Due to problems with the ice -- "...two sheets were virtually unplayable, while the other two left much to be desired" -- the Men's and Women's tournaments were divided into two groups, with round-robin games being played only within each group.

Playoffs were done on a crossover basis, with #1 playing #2 in the opposing group, and vice versa.

 

 

 MEN:

TEAMS:

 

 AUSTRALIA

Melbourne CC
HUGH MILLIKIN, Tom Kidd, Daniel Joyce, Stephen Hewitt, x-Brian Stuart

 CANADA

Avonair CC, Edmonton, Alberta
KEVIN MARTIN, Kevin Park, Dan Petryk, Don Bartlett, x-Jules Owchar

 FRANCE

Megève CC
DOMINIQUE DUPONT-ROC, Claude Feige, Patrick Philippe, Thierry Mercier, x-Daniel Moratelli

 GREAT BRITAIN

Castle Kennedy CC, Stranraer
HAMMY MCMILLAN, Norman Brown, Gordon Muirhead, Roger McIntyre, x-Robert Kelly

 NORWAY

Risenga CK, Oslo
TORMOD ANDREASSEN, Stig-Arne Gunnestad, Flemming Davanger, Kjell Berg, x-Pål Trulsen

 SWEDEN

Karlstads CK
DAN-OLA ERIKSSON, Sören Grahn, Jonas Sjölander, Stefan Holmén, x-Håkan Funk

 SWITZERLAND

CC Lausanne-Olympique
URS DICK, Jürg Dick, Robert Hürliman, Thomas Kläy, x-Peter Däppen

 USA

Superior CC, Wisconsin
TIM SOMERVILLE, Mike Strum, Bud Somerville (Skip), Bill Strum, x-Bob Nichols

 

 

ROUND ROBIN RESULTS:

 

Group 1:

Group 2:

Draw 1: NORWAY 6 - Great Britain 1

Draw 1: FRANCE 8 - Sweden 3

Draw 1: SWITZERLAND 7 - Australia 3

Draw 1: CANADA 7 - USA 3

 

 

 

 

Draw 2: GREAT BRITAIN 9 - Australia 6

Draw 2: USA 8 - Sweden 4

Draw 2: NORWAY 11 - Switzerland 3

Draw 2: CANADA 5 - France 4

 

 

 

 

Draw 3: NORWAY 11 - Australia 1

Draw 3: USA 6 - France 4

Draw 3: SWITZERLAND 6 - Great Britain 5

Draw 3: CANADA 10 - Sweden 5

 

 

FINAL STANDINGS, ROUND ROBIN:

Group 1

Norway

3-0

Switzerland

2-1

Great Britain

1-2

Australia

0-3

Group 2

Canada

3-0

USA

2-1

France

1-0

Sweden

0-3

TIE-BREAKERS:
(Positions 5 to 8)

7th-8th: AUSTRALIA 8 - Sweden 6

5th-6th: GREAT BRITAIN 6 - France 4

 

SEMI-FINALS:

Canada 4 - SWITZERLAND 8

NORWAY 8 - United States 3

 

 

 

BRONZE MEDAL GAME:
Canada 2 - UNITED STATES 9

 

 

FINAL:

123 456 789 10 11  Final

Norway

102 010 011  0  0    6

SWITZERLAND

020 101 100  1  1    7

Percentages - Final:

 

 

 

Norway

 

 Switzerland

 

Tormod Andreassen

73%

 Urs Dick

77%

Flemming Davanger

77%

 Jürg Dick

81%

Stig-Arne Gunnestad

85%

 Robert Hürliman

82%

Kjell Berg

86%

 Thomas Kläy

76%

 

 

FINAL STANDINGS:

Switzerland

4-1

Norway

4-1

United States

3-2

Canada

3-2

Great Britain

2-2

France

1-3

Australia

1-3

Sweden

0-4

 MEDALS:

GOLD:

Switzerland

URS DICK, Jürg Dick, Robert Hürliman, Thomas Kläy, x-Peter Däppen

 

 

 

SILVER:

Norway

TORMOD ANDREASSEN, Stig-Arne Gunnestad, Flemming Davanger,

Kjell Berg, x-Pål Trulsen

 

 

BRONZE:

USA

TIM SOMERVILLE, Mike Strum, Bud Somerville (Skip rocks), Bill Strum, x-Bob Nichols

 

 

Canadian Lead Don Bartlett

Canadian Second Dan Petryk

Canadian Third Kevin Park

Canadian Skip Kevin Martin

 

 

 WOMEN:

TEAMS:

 

 CANADA

Juan de Fuca CC, Victoria, British Columbia
JULIE SUTTON, Jodie Sutton, Melissa Soligo, Karri Wilms, x-Elaine Dagg-Jackson

 DENMARK

Hvidovre CC
HELENA BLACH, Malene Krause, Lene Bidstrup, Susanne Slotsager, x-Dorthe Holm

 FRANCE

Megève CC
ANNICK MERCIER, Brigitte Lamy, Géraldine Girod, Claire Niatel, x-Brigitte Collard

 GERMANY

SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
ANDREA SCHÖPP, Stephanie Mayer, Monika Wagner, Sabine Hutt, x-Christiane Scheibel

 GREAT BRITAIN

Laurencekirk CC, Aberdeen, Scotland
JACKIE LOCKHART, Deborah Knox, Judith Stobbie, Wendy Bell, x-Isobel Torrance

 JAPAN

Obihiro CC, Hokkaido
MAYUMI SEGUCHI, Midori Kudoh, Mayumi Abe, Utage Matsuzaki, x-Rumi Michita

 NORWAY

Snarøen CC, Oslo
DORDI NORDBY, Hanne Pettersen, Mette Halvorsen, Anne Jøtun, x-Marianne Aspelin

 SWEDEN

Härnösands CK
ANETTE NORBERG, Anna Rindeskog, Catherine Norberg, Helene Granqvist, x-Ann-Catrin Kjerr

 

 

ROUND ROBIN RESULTS:

 

Group 1:

Group 2:

Draw 1: NORWAY 5 - Great Britain 4

Draw 1: CANADA 8 - Sweden 2

Draw 1: GERMANY 9 - Japan 7

Draw 1: DENMARK 9 - France 5

 

 

 

 

Draw 2: GREAT BRITAIN 6 - Germany 4

Draw 2: DENMARK 8 - Sweden 6

Draw 2: NORWAY 7 - Japan 6

Draw 2: CANADA 4 - France 3

 

 

 

 

Draw 3: GREAT BRITAIN 10 - Japan 3

Draw 3: SWEDEN 14 - France 5

Draw 3: GERMANY 7 - Norway 3

Draw 3: CANADA 12 - Denmark 2

 

 

FINAL STANDINGS, ROUND ROBIN:

Group 1

Canada

3-0

Denmark

2-1

Sweden

1-2

France

0-3

Group 2

Germany

2-1

Norway

2-1

Great Britain

2-1

Japan

0-3

TIE-BREAKERS:
Positions 1 to 4:

1st Place: GERMANY 5 - Great Britain 4

2nd Place: NORWAY 9 - Great Britain 4

 

 

Positions 5 to 8:

7th-8th: FRANCE 9 - Japan 6

5th-6th: SWEDEN 11 - Great Britain 7

 

SEMI-FINALS:

Denmark 5 - GERMANY 6

NORWAY 9 - Canada 2

 

 

 

BRONZE MEDAL GAME:
Denmark 3 - CANADA 9

 

 

FINAL:

123 456 789 10  Final

Norway

000 110 00X  X    2

GERMANY

020 000 34X  X    9

Percentages - Final:

 

 

 

Norway

 

Germany

 

Dordi Nordby

67%

Andrea Schöpp

88%

Hanne Pettersen

50%

Stephanie Mayr

66%

Mette Halvorsen

74%

Monika Wagner

88%

Anne Jotun

86%

Sabine Huth

64%

 

 

FINAL STANDINGS:

Germany

5-1

Norway

4-2

Canada

4-1

Denmark

2-2

Sweden

2-2

Great Britain

2-4

France

1-3

Japan

0-4

 MEDALS:

GOLD:

Germany

ANDREA SCHÖPP, Stephanie Mayer, Monika Wagner, Sabine Hutt,

x-Christiane Scheibel

 

 

SILVER:

Norway

DORDI NORDBY, Hanne Pettersen, Mette Halvorsen, Anne Jøtun,

x-Marianne Aspelin

 

 

BRONZE:

Canada

JULIE SUTTON, Jodie Sutton, Melissa Soligo, Karri Wilms,

x-Elaine Dagg-Jackson

 

 

Canadian Lead Kari Willms

Canadian Second Melissa Soligo

Canadian Third Jodie Sutton

Canadian Skip Julie Sutton