Make your own free website on Tripod.com

2002 WINTER OLYMPICS
SALT LAKE
, UTAH, USA

FEBRUARY 11-18, 2002


 TEAMS:

 CANADA [CAN]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Ottewell CC

Royal City CC

 City:

Edmonton Alberta

New Westminster, BC

 Skip:

Kevin Martin

Kelley Law

 Third:

Don Walchuk

Julie Skinner

 Second:

Carter Rycroft

Georgina Wheatcroft

 Lead:

Don Bartlett

Diane Nelson

 Alternate:

Ken Tralnberg

Cheryl Noble

 Coach:

Jules Owchar

Gene Friesen

 DENMARK [DEN]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Hvidovre CC

Hvidovre CC

 City:

Hvidovre

Hvidovre

 Skip:

Ulrik Schmidt

Lene Bidstrup

 Third:

Lasse Lavrsen

Malene Krause

 Second:

Brian Hansen

Susanne Slotsager

 Lead:

Carsten Svensgaard

Aviaja Petri

 Alternate:

Frants Gufler

Lisa Richardson

 Coach:

Bill Carey

Olle Brudsten

 FINLAND [FIN]

 

MEN:

 WOMEN:

 Club:

Oulunkylä CC

 

 City:

Helsinki

 

 Skip:

Markku Uusipaavalniemi

 No Women's Team.

 Third:

Ville Mäkelä

 

 Second:

Tommi Häti

 

 Lead:

Jari Laukkanen

 

 Alternate:

Pekka Saarelainen

 

 Coach:

 

 

 FRANCE [FRA]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Chamonix CC

 

 City:

Chamonix

 

 Skip:

Dominique Dupont-Roc

No Women's Team.

 Third:

Jan-Henri Ducroz

 

 Second:

Thomas Dufour

 

 Lead:

Spencer Mugnier

 

 Alternate:

Philippe Caux

 

 Coach:

 

 

 GERMANY [GER]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

EC Oberstdorf

CC Schwenningen

 City:

Oberstdorf

Garmisch

 Skip:

Sebastian Stock

Nathalie Nessler

 Third:

Daniel Herberg

Sabine Belkofer

 Second:

Stephan Knoll

Heike Wieländer

 Lead:

Markus Messenzehl

Andrea Stock

 Alternate:

Patrik Hoffman

Karin Fischer

 Coach:

Keith Wendorf

Dieter Kolb

 GREAT BRITAIN [GBR] (Scotland

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Stranraer CC

Greenacres CC

 City:

Stranraer

Howwood, Renfrewshire

 Skip:

Hammy McMillan

Rhona Martin

 Third:

Warwick Smith

Deborah Knox

 Second:

Ewan MacDonald

Fiona MacDonald

 Lead:

Peter Loudon

Janice Rankin

 Alternate:

Norman Brown

Margaret Morton

 Coach:

Derek Brown

Russell Keiller

 JAPAN [JPN]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

 

Tokoro CC

 City:

 

Tokoro

 Skip:

No Men's Team.

Akiko Katoh

 Third:

 

Yumie Hayashi

 Second:

 

Ayumi Onodera

 Lead:

 

Mika Konaka

 Alternate:

 

Yukari Okazaki

 Coach:

 

Yoshiyuki Ohmiya

 NORWAY [NOR]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Stabekk CC

Snaroen CC

 City:

Stabekk

Snaroen

 Skip:

Pål Trulsen

Dordi Nordby

 Third:

Lars Vågberg

Hanne Woods

 Second:

Flemming Davanger

Marianne Haslum

 Lead:

Bent Ånund Ramsfjell

Kristin Tøsse Løvseth

 Alternate:

Tore Torvbråten

Camilla Holth

 Coach:

Ole Ingvaldsen

Eigil Ramsfjell

 RUSSIA [RUS]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

 

Moscow CC

 City:

 

Moscow

 Skip:

No Men's Team.

Olga Jarkova

 Third:

 

Jana Nekrasova

 Second:

 

Anastassia Skoultan

 Lead:

 

Nkeiruka Ezekh

 Alternate:

 

Anjela Tiouvaeva

 Coach:

 

Olga Andrianova

 SWEDEN [SWE]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Östersund CC

Umeå CC

 City:

Östersund

Umeå

 Skip:

Peter "Peja" Lindholm

Elisabet Gustafson

 Third:

Tomas Nordin

Katarina Nyberg

 Second:

Magnus Swartling

Louise Marmont

 Lead:

Peter Narup

Elisabeth Persson

 Alternate:

Anders Kraupp

Nina Bertrup

 Coach:

Mats Nyberg

Jan Strandlund

 SWITZERLAND [SUI]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Biel-Touring Gate

CC Bern AAM

 City:

Biel

Bern

 Skip:

Andreas Schwaller

Luzia Ebnöther

 Third:

Christof Schwaller

Mirjam Ott

 Second:

Markus Eggler

Tanya Frei

 Lead:

Damian Grichting

Laurence Bidaud

 Alternate:

Marco Ramstein

Nadia Röthlisberger

 Coach:

Roland Moser

Marc Brugger

 UNITED STATES [USA]

 

MEN:

WOMEN:

 Club:

Superior CC

Bemidji CC

 City:

Superior, Wisconsin

Bemidji, Minnesota

 Skip:

Tim Somerville

Kari Erickson

 Third:

Mike Schneeberger

Deborah McCormick

 Second:

Myles Brundidge

Stacey Liapis

 Lead:

John Gordon

Ann Swisshelm

 Alternate:

Don Barcome Jr.

Joni Cotten

 Coach:

Bud Somerville

Michael R. Liapis