Make your own free website on Tripod.com

1999 Scott Tournament of Hearts
Charlottetown, PEI; February 20 - 28

Team Rosters:
Team Canada
(Ottewell CC, Edmonton)
British Columbia
(Juan de Fuca CC, Vancouver)
Alberta
(Sexsmith CC)
Cathy Borst, Skip
Patricia Sanders, Skip
Renee Handfield, Skip
Heather Godberson, Third
Michelle Harding, Third
Marcy Balderston, Third
Brenda Bohmer, Second
Cindy Tucker, Second
Tina McDonald, Second
Kate Horne, Lead
Denise Byers, Lead
Karen McNamee, Lead
Rona McGregor, Alternate
Shalegh Beddington, Alternate
Raylene Rocque, Alternate
Saskatchewan
(Hillcrest Sports Club)
Manitoba
(Fort Rouge CC, Winnipeg)
Ontario
(Unionville CC)
Cindy Street, Skip
Connie Laliberte, Skip
Kim Gellard, Skip
Brandee Davis, Third
Cathy Overton-Clapham, Third
Sherry Sheirich, Third
Allison Tanner, Second
Debbie Jones-Walker, Second 
Sally Karam, Second
Shannon Wilson, Lead
Janet Arnott, Lead
Allison Ross, Lead
Amber Holland, Alternate
Jill Staub, Alternate
Mary Gellard, Alternate
Quebec
(Rosemere CC)
New Brunswick
(Thistle St. Andrews CC, Saint John)
Nova Scotia
(Mayflower CC, Halifax)
Janique Berthelot, Skip
Kathy Floyd, Skip
Colleen Jones, Skip
Joelle Sabourin, Third
Marie-Anne Power, Third
Kim Kelly, Third
Annie Lemay, Second
Allison Franey, Second
Mary-Anne Waye, Second
Nancy Lemire, Lead
Jane Arseneau, Lead
Nancy Delahunt, Lead
 
Mary Harding, Alternate
Laine Peters, Alternate
Prince Edward Island
(Charlottetown CC)
Newfoundland
(St. John's CC)
Yukon/NWT
(Yellowknife CC)
Rebecca Jean MacPhee, Skip
Heather Strong, Skip
Maureen Miller, Skip
Kim Dolan, Third
Kelli Sharpe, Third
Wendy Ondrack, Third
Kathy O'Rourke, Second
Susan Wright, Second
Twyla Tincher, Second
Lou Ann Henry, Lead
Michele Renouf, Lead
Debbie Moss, Lead
Shelley Bradley, Alternate
Kim Bourque, Alternate
Sandra Penkala, Alternate

Game Results:
(All times local)
Day/Time
Draw
Sheet A
Sheet B
Sheet C
Sheet D
Sat, Feb 20/1500
Draw 1
Que 3 - TERR 5
SASK 6 - PEI 1
Can 5 - MAN 7
ALTA 9 - Nfld 2 (7)
Sat, Feb 20/2000
Draw 2
MAN 6 - Sask 1
BC 5 - NS 8
NB 3 - ONT 9 (7)
PEI 10 - QUE 3
Sun, Feb 21/1000
Draw 3
 
QUE 7 - NB 8
NS 3 - ALTA 2
 
Sun, Feb 21/1500
Draw 4
Nfld 3 - CAN 5
Ont 3 - BC 9 (8)
SASK 9 - Terr 2 (7)
NB 5 - NS 7
Sun, Feb 21/2000
Draw 5
Terr 5 - ONT 6 (11)
ALTA 6 - Man 5 (11)
BC 3 - NFLD 4
Can 2 - PEI 3
Mon, Feb 22/1000
Draw 6
BC 9 - Man 5 (9)
CAN 7 - Terr 6
PEI 8 - Ont 6
Nfld 5 - Sask 11 (9)
Mon, Feb 22/1500
Draw 7
SASK 5 - NB 4
Terr 6 - NS 7
Alta 7 - PEI 8 (11)
MAN 8 - Que 3 (9)
Mon, Feb 22/2000
Draw 8
Ont 6 - ALTA 7 (11)
NB 4 - NFLD 8
NS 11 - Can 3 (7)
Que 5 - BC 6 (11)
Tue, Feb 23/1000
Draw 9
PEI 5 - NS 6
Alta 5 - TERR 6 (11)
NB 7 - Man 3
Ont 4 - CAN 10 (7)
Tue, Feb 23/1500
Draw 10
CAN 10 - NB 5
MAN 9 - Ont 8 (11)
Nfld 1 - QUE 7 (8)
SASK 10 - BC 5
Tue, Feb 23/2000
Draw 11
BC 6 - PEI 9
NS 8 - Sask 7 (12)
Terr 4 - NFLD 6
QUE 8 - Alta 4 (8)
Wed, Feb 24/1000
Draw 12
NS 7 - Que 5
PEI 6 - NFLD 8
SASK 7 - Ont 2 (7)
BC 6 - TERR 10
Wed, Feb 24/1500
Draw 13
Alta 5 - NB 10 (8)
CAN 9 - BC 0 (4)
MAN 5 - NS 2
NFLD 7 - Ont 6
Wed, Feb 24/2000
Draw 14
Sask 5 - ALTA 7
NB 5 - PEI 7
Que 7 - CAN 8 (11)
Terr 8 - MAN 11 (9)
Thu, Feb 25/1000
Draw 15
MAN 4 - Nfld 3
QUE 8 - Sask 7
BC 4 - NB 7
CAN 9 - Alta 5 (9)
Thu, Feb 25/1500
Draw 16
TERR 9 - PEI 1 (7)
ONT 9 - Que 7
ALTA 5 - BC 4 (11)
NFLD 8 - NS 2 (8)
Thu, Feb 25/2000
Draw 17
NS 5 - ONT 6
SASK 6 - Can 5 (11)
PEI 3 - MAN 6 (9)
NB 6 - Terr 2 (9)
---Click HERE for Linescores

Final Standings:
Team
Wins
Losses
Pct.
Manitoba
8
3
.727
Nova Scotia
8
3
.727
Saskatchewan
7
4
.636
Team Canada
7
4
.636
Newfoundland
6
5
.545
Prince Edward Island
6
5
.545
Alberta
5
6
.455
New Brunswick
5
6
.455
Yukon/NWT
4
7
.364
Ontario
4
7
.364
Quebec
3
8
.273
British Columbia
3
8
.273

Playoffs (Page System):
1st plays 2nd - winner advances to Final; loser plays Semi-Final against winner of game between 3rd & 4th.
3rd plays 4th - winner advances to Semi-Final against loser between 1st & 2nd; loser eliminated.
Day/Time
Draw
Sheet
Teams
Fri, Feb 26/1500
Draw 18
(PPG1 - 3rd vs. 4th)
Sheet B
Saskatchewan 4
Team Canada 12 (8)
Fri, Feb 26/2000
Draw 19
(PPG2 - 1st vs. 2nd)
Sheet B
Manitoba 3
Nova Scotia 6
Sat, Feb 27/1500
Draw 20
(SEMI-FINAL)
Sheet C
Manitoba 4
Team Canada 10
Sun, Feb 28/1130
Draw 21
(FINAL)
Sheet C
Nova Scotia 6
Team Canada 4