Make your own free website on Tripod.com

2002 SCOTT TOURNAMENT OF HEARTS
FEBRUARY 23 - MARCH 3
KEYSTONE CENTRE
BRANDON, MANITOBA

TEAM ROSTERS:
(Number following player's name indicates number of appearances at the Scott, including this year)
 TEAM CANADA [CAN]
 Mayflower CC, Halifax, NS
 Skip: Colleen Jones (16)
 Third: Kim Kelly (10)
 Second: Mary-Anne Waye (5)
 Lead: Nancy Delahunt (7)
 Alternate: Laine Peters (4)
 Coach: Ken Bagnell
 BRITISH COLUMBIA [BC]
 Richmond CC
 Skip: Kristy Lewis (3)
 Third: Krista Bernard (2)
 Second: Denise Blashko (1)
 Lead: Susan Allen (1)
 Alternate: Carmen Blashko (1)
 Coach: Ed Dezura
 ALBERTA [AB]
 Ottewell CC, Edmonton
 Skip: Cathy King (5)
 Third: Lawnie MacDonald (1)
 Second: Brenda Bohmer (5)
 Lead: Kate Horne (5)
 Alternate: Marcy Balderston (4)
 Coach: Darryl Horne
 SASKATCHEWAN [SK]
 Delisle CC
 Skip: Sherry Anderson (4)
 Third: Kim Hodson (2)
 Second: Sandra Mulroney (2)
 Lead: Donna Gignac (3)
 Alternate: Heather Walsh (1)
 Coach: Ron Meyers
 MANITOBA [MB]
 St. Vital CC, Winnipeg
 Skip: Jennifer Jones (1)
 Third: Karen Porritt (1)
 Second: Lynn Fallis-Kurz (2)
 Lead: Dana Allerton (1)
 Alternate: Jill Officer (1)
 Coach: John Helston
 ONTARIO [ON]
 Coldwater & District CC, Coldwater
 Skip: Sherry Middaugh (4)
 Third: Janet Brown (2)
 Second: Andrea Lawes (4)
 Lead: Sheri Cordina (2)
 Alternate: Kirsten Harmark (2)
 Coach: Pat B. Reid
 QUEBEC [QUE]
 Alma CC, Saganau/Lac St. Jean
 Skip: Nathalie Gagnon (2)
 Third: Joelle Belley (1)
 Second: Sylvie Fortin (2)
 Lead: Julie Blackburn (2)
 Alternate: Candide Hebert (1)
 Coach: Paul Gagnon
 NEW BRUNSWICK [NB]
 Thistle St. Andrews CC, Saint John
 Skip: Kathy Floyd (11)
 Third: Marie-Anne Power (4)
 Second: Jane Arseneau (6)
 Lead: Allison Franey (4)
 Alternate: Mary Harding (9)
 Coach: Pat Fownes
 NOVA SCOTIA [NS]
 Mayflower CC, Halifax
 Skip: Meredith Doyle (1)
 Third: Beth Iskiw (1)
 Second: Candice MacLean (1)
 Lead: Krista Trider (1)
 Alternate: Allyson Burgess (1)
 Coach: Jim Burgess
 PRINCE EDWARD ISLAND [PEI]
 Charlottetown CC
 Skip: Kathy O'Rourke (5)
 Third: Julie Scales (4)
 Second: Lori Robinson (2)
 Lead: Bea Graham (3)
 Alternate: Kim Dolan (9)
 Coach: Peter MacDonald
 NEWFOUNDLAND & LABRADOR [NF]
 St. John's CC
 Skip: Cathy Cunningham (8)
 Third: Peg Goss (3)
 Second: Kathy Kerr (6)
 Lead: Heather Martin (6)
 Alternate: Anna-Mae Holden (1)
 Coach: Jean Blackie
 YUKON/NWT [YNWT]
 Yellowknife CC
 Skip: Monique Gagnier (1)
 Third: Kelly Kaylo (4)
 Second: Sharon Cormier (4)
 Lead: Cheryl Burlington (4)
 Alternate: Kerry Koe (3)
 Coach: Paul Delorey

ROUND-ROBIN DRAW:
Teams listed first have last rock advantage in first end.
(All times EST)
Click on number of each draw for linescores & stats.
Click HERE for Round Robin percentages.
Day/Date
Time
Draw
 Sheet A  Sheet B  Sheet C  Sheet D
Sat, Feb 23
2:30 PM
1
 BC 7 - CAN 5  ON 6 - AB 5  SK 5 - QUE 3  PEI 4 - MN 8
Sat, Feb 23
7:00 PM
2
 QUE 3 - ON 8  YNWT 8 - NB 5  NF 6 - NS 7  SK 5 - AB 3
Sun, Feb 24
10:00 AM
3
   MB 11 - BC 0  PEI 4 - CAN 10  
Sun, Feb 24
2:30 PM
4
 NB 9 - NF 7  AB 9 - QUE 3  ON 7 - SK 8  YNWT 6 - NS 10
Sun, Feb 24
7:30 PM
5
 CAN 8 - MB 7  NF 6 - YNWT 7  NS 7 - NB 4  BC 7 - PEI 5 (11)
Mon, Feb 25
10:00 AM
6
 PEI 7 - SK 4  MB 9 - ON 4  BC 10 - QUE 7  CAN 6 - AB 5
Mon, Feb 25
2:30 PM
7
 ON 7 - NS 4  SK 7 - NB 4  AB 7 - NF 8  QUE 7 - YNWT 2
Mon, Feb 25
7:30 PM
8
 YNWT 7 - BC 3  NF 5 - CAN 6  NB 8 - PEI 9 (11)  NS 7 - MB 8
Tue, Feb 26
10:00 AM
9
 NB 7 - CAN 8 (11)*  NS 5 - BC 6  YNWT 4 - MB 10  NF 9 - PEI 2
Tue, Feb 26
2:30 PM
10
 MB 11 - AB 4  PEI 7 - QUE 6  CAN 8 - ON 5  BC 3 - SK 6
Tue, Feb 26
7:30 PM
11
 QUE 8 - NF 6  AB 9 - YNWT 5  SK 5 - NS 4 (11)  ON 9 - NB 6
Wed, Feb 27
10:00 AM
12
 SK 6 - YNWT 5  ON 7 - NF 5  QUE 8 - NB 5  AB 6 - NS 4
Wed, Feb 27
2:30 PM
13
 NS 7 - PEI 6  NB 9 - MB 6  NF 5 - BC 6  YNWT 6 - CAN 8
Wed, Feb 27
7:30 PM
14
 BC 6 - ON 7  CAN 7 - SK 8  PEI 2 - AB 8  MB 9 - QUE 3
Thu, Feb 28
10:00 AM
15
 AB 7 - NB 4  QUE 11 - NS 2  ON 9 - YNWT 3  SK 6 - NF 3
Thu, Feb 28
2:30 PM
16
 NF 6 - MB 5 (11)  YNWT 8 - PEI 4  NS 8 - CAN 6  NB 4 - BC 6
Thu, Feb 28
7:30 PM
17
 CAN 8 - QUE 4  BC 6 - AB 9  MB 8 - SK 6  PEI 3 - ON 7
* - Colleen Jones' 100th career win as a Skip at Canadian Women's Curling Championships.

STANDINGS:
 TEAM:
GP
WON
LOST
PCT.
 SASKATCHEWAN
11
9
2
.818
 CANADA
11
8
3
.727
 MANITOBA
11
8
3
.727
 ONTARIO
11
8
3
.727
 ALBERTA
11
6
5
.545
 BRITISH COLUMBIA
11
6
5
.545
 NOVA SCOTIA
11
5
6
.455
 QUEBEC
11
4
7
.364
 YUKON/NWT
11
4
7
.364
 NEWFOUNDLAND
11
3
8
.273
 PRINCE EDWARD ISLAND
11
3
8
.273
 NEW BRUNSWICK
11
2
9
.182

PLAYOFFS (PAGE SYSTEM):
1st plays 2nd - winner advances to Final; loser plays Semi-Final against winner of game between 3rd & 4th.
3rd plays 4th - winner advances to Semi-Final against loser between 1st & 2nd; loser eliminated.
Click on number of each draw for linescores & stats.
(All Times EST.)
 Day:  Time:  Draw:
Sheet:
 Linescores:
 Fri, Mar 1  2:30 PM  18 (PPG1 - 3rd vs. 4th)
B
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 Man*
2
0
1
0
1
0
2
0
0
0
-
6
 ONT
0
2
0
1
0
2
0
0
1
1
-
7
 Fri, Mar 1  7:30 PM  19 (PPG2 - 1st vs. 2nd)
B
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 SASK*
2
0
1
0
0
0
3
0
0
0
-
6
 Can
0
1
0
1
0
0
0
0
1
0
-
3
 Sat, Mar 2  7:00 PM  20 (SEMI-FINAL)
B
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 CANADA*
2
0
0
0
1
0
3
1
0
1
-
8
 Ont
0
1
0
3
0
1
0
0
1
0
-
6
 Sun, Mar 3  1:00 PM  21 (FINAL)
B
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 Sask*
1
0
0
1
0
0
1
0
2
X
-
5
 CANADA
0
1
1
0
1
3
0
2
0
X
-
8

Total Attendance: 62,124