Make your own free website on Tripod.com
 
-
2004 SCOTT TOURNAMENT OF HEARTS
CANADIAN WOMEN'S CURLING CHAMPIONSHIP
ENMAX CENTRIUM
RED DEER, ALBERTA
FEBRUARY 21-29, 2004
-
TEAM ROSTERS:
(Number following player's name indicates number of appearances at the Scott, including this year)
 TEAM CANADA [CAN]
 Mayflower CC, 
 Halifax
 Skip: Colleen Jones (18)
 Third: Kim Kelly (12)
 Second: Mary-Anne Arseneau (7)
 Lead: Nancy Delahunt (9)
 Alternate: Mary Sue Radford (1)
 Coach: Ken Bagnell
 
 BRITISH COLUMBIA [BC]
 Royal City CC,
 New Westminster
 Skip: Georgina Wheatcroft (5)
 Third: Diane McLean (2)
 Second: Shellan Reed (1)
 Lead: Diane Dezura (Nelson) (4)
 Alternate: Julie Skinner (7)
 Coach: Linda Moore
 
 ALBERTA [AB]
 Calgary Winter Club,
 Calgary
 Skip: Shannon Kleibrink (2)
 Third: Amy Nixon (1)
 Second: Glenys Bakker (2)
 Lead: Stephanie Marchand (2)
 Alternate: Deb Pendergast (1)
 Coach: Daryl Nixon
 
 SASKATCHEWAN [SK]
 Delisle CC,
 Delisle
 Skip: Sherry Anderson (5)
 Third: Kim Hodson (3)
 Second: Sandra Mulroney (3)
 Lead: Donna Gignac (4)
 Alternate: Heather Walsh (1)
 Coach: Vera Pezer
 
 MANITOBA [MB]
 Wheat City CC,
 Brandon
 Skip: Lois Fowler (4)
 Third: Gerri Cooke (2)
 Second: Maureen Bonar (4)
 Lead: Lana Hunter (1)
 Alternate: Allyson Stewart (1)
 Coach: Brian Fowler
 
 ONTARIO [ON]
 Coldwater & District CC,
 Coldwater
 Skip: Sherry Middaugh (5)
 Third: Kirsten Wall (1)
 Second: Andrea Lawes (5)
 Lead: Sheri Cordina (3)
 Alternate: Jenn Hanna (1)
 Coach: Pat Reid
 
 QUEBEC [QUE]
 Etchemin & Victoria CC's,
 Quebec City
 Skip: Marie-France Larouche (2)
 Third: Karo Gagnon (2)
 Second: Annie Lemay (4)
 Lead: Véronique Grégoire (1)
 Alternate: Nancy Bélanger (2)
 Coach: Camil Larouche
 
 NEW BRUNSWICK [NB]
 Thistle St. Andrews CC,
 Saint John
 Skip: Heidi Hanlon (11)
 Third: Stacey Lacey (2)
 Second: Jennifer Gogan (2)
 Lead: Judy Blanchard (8)
 Alternate: Susan Dobson (2)
 Coach: Mike Dobson
 
 NOVA SCOTIA [NS]
 Mayflower CC,
 Halifax
 Skip: Heather Smith-Dacey (2)
 Third: Meredith Doyle * (2)
 Second: Laine Peters (6)
 Lead: Beth Iskiw (2)
 Alternate: Nancy MacDonald (1)
 Coach: Dave Scott
 * Throws Skip stones. 
 PRINCE EDWARD ISLAND [PEI]
 Charlottetown CC,
 Charlottetown
 Skip: Suzanne Gaudet (2)
 Third: Susan McInnis (6)
 Second: Janice MacCallum (6)
 Lead: Tricia Affleck (4)
 Alternate: Nancy Cameron (2)
 Coach: Paul Power
 
 NEWFOUNDLAND & LABRADOR
 [NL] St. John's CC,
 St. John's
 Skip: Cathy Cunningham (10)
 Third: Peg Goss (5)
 Second: Kathy Kerr (8)
 Lead: Heather Martin (8)
 Alternate: Maria Thomas-French (4)
 Coach: Jean Blackie
 
 YUKON/NWT [TE]
 Yellowknife CC
 
 Skip: Stacey Stabel (1)
 Third: Lisa Freeman (1)
 Second: Alana Fisher (1)
 Lead: Debbie Moss (4)
 Alternate: Wendy Ondrack (4)
 Coach: Ann McKellar-Gillis
 
-
ROUND-ROBIN DRAW:
(All times MST)
Click on Draw # for linescores & Stats.
DAY/DATE:
 TIME:
DRAW
 SHEET A:  SHEET B:  SHEET C:  SHEET D:
Sat, Feb 21
1:00 PM
1
 CAN 8 vs NL 5  SK 4 vs MB 6  TE 4 vs NS 7  AB 10 vs PEI 6
Sat, Feb 21
6:00 PM
2
 NS 7 vs SK 4  BC 5 vs QUE 6  NB 2 vs ON 8  TE 3 vs MB 8
Sun, Feb 22
8:30 AM
3
   PEI 2 vs CAN 10  AB 7 vs NL 6  
Sun, Feb 22
1:00 PM
4
 QUE 7 vs NB 6  MB 6 vs NS 8  SK 8 vs TE 0  BC 5 vs ON 9
Sun, Feb 22
6:00 PM
5
 NL 4 vs PEI 10  NB 2 vs BC 7  ON 8 vs QUE 1  CAN 9 vs AB 4
Mon, Feb 23
8:30 AM
6
 AB 11 vs TE 2  PEI 3 vs SK 10  CAN 5 vs NS 6  NL 8 vs MB 4
Mon, Feb 23
1:00 PM
7
 SK 8 vs ON 4  TE 6 vs QUE 10  MB 4 vs NB 10  NS 5 vs BC 8
Mon, Feb 23
6:00 PM
8
 BC 6 vs CAN 8  NB 2 vs NL 11  QUE 8 vs AB 5  ON 7 vs PEI 6
Tue, Feb 24
8:30 AM
9
 QUE 8 vs NL 6  ON 7 vs CAN 9  BC 11 vs PEI 2  NB 6 vs AB 7
Tue, Feb 24
1:00 PM
10
 PEI 6 vs MB 7  AB 9 vs NS 5  NL 8 vs SK 6  CAN 9 vs TE 7
Tue, Feb 24
6:00 PM
11
 NS 8 vs NB 7  MB 8 vs BC 6  TE 4 vs ON 7  SK 7 vs QUE 5
Wed, Feb 25
8:30 AM
12
 TE 5 vs BC 7  SK 9 vs NB 4  NS 7 vs QUE 8  MB 8 vs ON 7
Wed, Feb 25
1:00 PM
13
 ON 9 vs AB 1  QUE 6 vs PEI 5  NB 5 vs CAN 9  BC 4 vs NL 13
Wed, Feb 25
6:00 PM
14
 CAN 6 vs SK 5  NL 7 vs TE 6  AB 4 vs MB 7  PEI 5 vs NS 7
Thu, Feb 26
8:30 AM
15
 MB 8 vs QUE 9  NS 4 vs ON 7  SK 9 vs BC 4  TE 8 vs NB 7
Thu, Feb 26
1:00 PM
16
 NL 7 vs NS 5  CAN  8vs MB 9 (11)  PEI 10 vs TE 4  AB 5 vs SK 7
Thu, Feb 26
6:00 PM
17
 NB 7 vs PEI 4  BC 6 vs AB 7 (11)  ON 11 vs NL 4  QUE 3 vs CAN 9
-
 FINAL STANDINGS:
 TEAM:
GP
WON
LOST
PCT.
 CANADA
11
9
2
.818
 ONTARIO
11
8
3
.727
 QUEBEC
11
8
3
.727
 MANITOBA
11
7
4
.636
 SASKATCHEWAN
11
7
4
.636
 ALBERTA
11
6
5
.545
 NEWFOUNDLAND & LABRADOR
11
6
5
.545
 NOVA SCOTIA
11
6
5
.545
 BRITISH COLUMBIA
11
4
7
.364
 NEW BRUNSWICK
11
2
9
.182
 PRINCE EDWARD ISLAND
11
2
9
.182
 YUKON/NORTHWEST TERRITORIES
11
1
10
.091
-
PLAYOFFS (PAGE SYSTEM):
1st plays 2nd - winner advances to Final; loser plays Semi-Final against winner of game between 3rd & 4th.
3rd plays 4th - winner advances to Semi-Final against loser between 1st & 2nd; loser eliminated.
Teams listed first have last rock advantage in first end.
(All Times MST.)
Click on number of each draw for linescores & stats.
 TIE-BREAKERS:
 One Draw:  8:30 AM Fri, Feb 27      
 Two Draws:  8:30 AM Fri, Feb 27 1:00 PM Fri, Feb 27    
 Three Draws:  10:00 PM Thu, Feb 26 8:30 AM Fri, Feb 27 1:00 PM Fri, Feb 27  
 PLAYOFFS:
 NO TIE-BREAKERS:  One vs. Two: 1:00 PM Fri, Feb 27 Three vs. Four: 7:30 PM Fri, Feb 27
 1 TIE BREAKER DRAW:  One vs. Two: 1:00 PM Fri, Feb 27 Three vs. Four: 7:30 PM Fri, Feb 27
 2 TIE BREAKER DRAWS:  One vs. Two: 7:30 PM Fri, Feb 27 Three vs. Four: 7:30 PM Fri, Feb 27
 3 TIE BREAKER DRAWS:  One vs. Two: 7:30 PM Fri, Feb 27 Three vs. Four: 7:30 PM Fri, Feb 27
   SEMI-FINAL: 6:00 PM Sat, Feb 28    
   FINAL: 11:30 AM Sun, Feb 29    
-
 DAY:  TIME:  DRAW:
SHEET:
 LINESCORES:
 Fri, Feb 27  8:30 AM  18 (TB - Tiebreaker)
B
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 MB
0
0
2
1
0
2
0
4
0
1
 
10
 SK
0
0
2
0
4
0
3
0
0
0
 
9
 Fri, Feb 27  1:00 PM  19 (PPG1 - 1st vs. 2nd)
C
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 CAN
0
2
0
3
0
1
0
2
0
1
 
9
 ON
0
0
4
0
3
0
1
0
0
0
 
8
 Fri, Feb 27  7:30 PM  20 (PPG2 - 3rd vs. 4th)
C
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 QUE
0
1
0
1
2
0
4
0
1
x
 
9
 MB
0
0
1
0
0
1
0
2
0
x
 
4
 Sat, Feb 28  6:00 PM  21 (SEMI-FINAL)
C
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 ON
0
0
2
0
2
0
1
1
0
0
0
6
 QUE
0
0
0
1
0
2
0
0
2
1
1
7
 Sun, Feb 29  11:30 PM  22 (FINAL)
C
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Total
 CAN
0
1
1
0
2
0
1
0
2
x
 
7
 QUE
0
0
0
2
0
1
0
1
0
x
 
4
x-
TOTAL ATTENDANCE THROUGH 21 DRAWS: 112,886