Make your own free website on Tripod.com

 

2005 SCOTT TOURNAMENT OF HEARTS

CANADIAN WOMEN'S CURLING CHAMPIONSHIP

MILE ONE STADIUM

ST. JOHN’S, NEWFOUNDLAND & LABRADOR

 FEBRUARY 19-27, 2005
ALL TIMES LOCAL (NST)

 

-

TEAM ROSTERS:

(Number following player's name indicates number of appearances at the Scott, including this year)

 

 TEAM CANADA [CAN]

 Mayflower CC, 

 Halifax

 

 Skip:

Colleen Jones (19)

 Third:

Kim Kelly (13)

 Second:

Mary-Anne Arseneau (8)

 Lead:

Nancy Delahunt (10)

 Alternate:

Mary Sue Radford (2)

 Coach:

Ken Bagnell

 

 BRITISH COLUMBIA [BC]

Kelowna CC,

Kelowna

 

 Skip:

Kelly Scott (1)

 Third:

Michelle Allen (Harding) (2)

 Second:

Sasha Carter (1)

 Lead:

Renee Simons (1)

 Alternate:

Jeanna Schraeder (1)

 Coach:

Gerry Richard

 

 ALBERTA [AB]

 Saville Sports Centre CC,

 Edmonton

 

 Skip:

Cathy King (6)

 Third:

Lori Armitstead (1)

 Second:

Raylene Rocque (2)

 Lead:

Tracy Bush (1)

 Alternate:

Beth Iskiw (3) *

 Coach:

Randy Olson

* - 2002, 2004 NS

 SASKATCHEWAN [SK]

 CN Curling Club,

 Saskatoon

 

 Skip:

Stefanie Lawton (Miller) (1)

 Third:

Marliese Miller (1)

 Second:

Sherri Sengler (1)

 Lead:

Chelsey Bell (1)

 Alternate:

Sherry Anderson (6)

 Coach:

Bob Miller

 

 MANITOBA [MB]

 St. Vital CC,

 Winnipeg

 

 Skip:

Jennifer Jones (2)

 Third:

Cathy Overton-Clapham (6)

 Second:

Jill Officer (2)

 Lead:

Cathy Gauthier (6)

 Alternate:

Trisha Eck (1)

 Coach:

Larry Jones

 

 ONTARIO [ON]

 Ottawa CC

 Ottawa

 

 Skip:

Jenn Hanna (2)

 Third:

Pascale Letendre (1)

 Second:

Dawn Askin (1)

 Lead:

Stephanie Hanna (1)

 Alternate:

Joelle Sabourin (5) *

 Coach:

Bob Hanna

* - 1994 (A), 1997 (2nd), 1999, 2000 (3rd) for Quebec

 QUEBEC [QUE]

 Victoria CC,

 Quebec City

 

 Skip:

Brenda Nicholls (2)

 Third:

Allison Ross (2) *

 Second:

Catherine Derick (2)

 Lead:

Marie-Josee Fortier (1)

 Alternate:

Julie Rainville (2)

 Coach:

Andre Ferland

* - 1999 (L) for Ontario

 NEW BRUNSWICK [NB]

 Beaver CC,

 Moncton

 

 Skip:

Sandy Comeau (2)

 Third:

Stacey Leger (1)

 Second:

Allison Farrell (1)

 Lead:

Sandi Prosser (1)

 Alternate:

Stacy Sampson (1)

 Coach:

Charles Sullivan

 

 NOVA SCOTIA [NS]

 Mayflower CC,

 Halifax

 

 Skip:

Kay Zinck (6)

 Third:

Mary Mattatall (7)

 Second:

Candice Mittelstadt (1)

 Lead:

Monica Moriarty (6)

 Alternate:

Meaghan Smart (1)

 Coach:

Rob Krepps

 

 PRINCE EDWARD ISLAND [PEI]

 Charlottetown CC,

 Charlottetown

 

 Skip:

Rebecca Jean MacPhee (5)

 Third:

Shelly Bradley (5)

 Second:

Robyn MacPhee (2)

 Lead:

Shephanie Richard (1)

 Alternate:

Kim Dolan (10)

 Coach:

Terry Smith

 

 

 NEWFOUNDLAND & LABRADOR [NL]

 St. John's CC,

 St. John's

 

 Skip:

Heather Strong (5)

 Third:

Laura Strong (2)

 Second:

Beth Hamilton (1)

 Lead:

Susan O'Leary (2)

 Alternate:

Marcie Brown (5)

 Coach:

Eugene Tricket

 

 

 YUKON/NWT [TE]

 Yellowknife CC,

 Yellowknife

 

 Skip:

Kerry Koe (4)

 Third:

Monique Gagnier (2) *

 Second:

Kelli Sharpe (4) *

 Lead:

Heather McCagg-Nystrom (2)

 Alternate:

Shona Barbour (1)

 Coach:

Fred Koe

* - Throws Skip stones.

* - 1998, 1999, 2000 (3rd) for Newfoundland

 

 

ROUND-ROBIN DRAW:

(All times MST)

Click HERE for linescores & Stats.

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE

TIME

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Sat, Feb 19

2:00 PM

1

MB 7

AB 3

QC 4

ON 7

NL 5

SK 6

BC 7

CAN 4

7:30 PM

2

BC 6

NS 11

PEI 7

QC 4

AB 3

TE 3

NB 8

SK 5

Sun, Feb 20

9:30 AM

3

 

CAN 5

ON 2

 

MB 8

NL 8

2:00 PM

4

TE 8

SK 8

AB 6

NS 7

PEI 7

BC 5

QC 5

NB 12

7:30 PM

5

NL 3

PEI 4

NB 7

MB 9

CAN 7

NS 9

TE 8

ON 2

Mon, Feb 21

9:30 AM

6

ON 7

CAN 9

MB 4

NL 7

QC 6

AB 8

BC 7

SK 10 (11)

2:00 PM

7

AB 9

QC 7

SK 8

BC 7

NB 4

TE 4

PEI 4

NS 2

7:30 PM

8

NS 6

PEI 8

TE 10

NB 8

MB 9

NL 6

ON 6

CAN 7

Tue, Feb 22

9:30 AM

9

TE 9

NB 3

NS 4

PEI 8

NL 3

MB 9

CAN 8

ON 4

2:00 PM

10

CAN 7

ON 8

NL 3

MB 10

SK 3

BC 3

AB 7

QC 3

7:30 PM

11

BC 6

SK 8

QC 5

AB 8

PEI 5 (11)

NS 3

NB 8

TE 4

Wed, Feb 23

9:30 AM

12

QC 4

AB 7

BC 8

SK 5

NS 8

PEI 6

TE 3

NB 6

2:00 PM

13

NB 3

TE 6

PEI 8

NS 6

ON 8

CAN 10

MB 2

NL 4

7:30 PM

14

MB 8

NL 6

ON 7

CAN 7

AB 5

QC 7

SK 6

BC 4

Thu, Feb 24

9:30 AM

15

SK 6

BC 6

AB 7

QC 9

TE 3

NB 3

NS 3

PEI 5

2:00 PM

16

NL 3

MB 7

CAN 7

ON 8

BC 5

SK 4

QC 9

AB 5

7:30 PM

17

PEI 8

NS 7

NB 7

TE 7

CAN 6

ON 6

NL 6

MB 9

 

 

 

 

 

 

FINAL STANDINGS AFTER DRAW 17:

 

TEAM

GP

WON

LOST

PCT.

MANITOBA

11

9

2

.818

BRITISH COLUMBIA

11

8

3

.727

SASKATCHEWAN

11

7

4

.636

ONTARIO

11

6

5

.545

ALBERTA

11

6

5

.545

CANADA

11

6

5

.545

NEW BRUNSWICK

11

6

5

.545

NOVA SCOTIA

11

5

6

.455

YUKON/NORTHWEST TERRITORIES

11

4

7

.364

QUEBEC

11

4

7

.364

PRINCE EDWARD ISLAND

11

4

7

.364

NEWFOUNDLAND & LABRADOR

11

1

10

.091

-

PLAYOFFS (PAGE SYSTEM):

PPG1: 3rd plays 4th - winner advances to Semi-Final against loser between 1st & 2nd; loser eliminated.

PPG2: 1st plays 2nd - winner advances to Final; loser plays Semi-Final against winner of game between 3rd & 4th.

(All Times NST)

 

Click HERE for linescores & Stats

 

DATE

ET

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Fri, Feb 25

9:30 AM

18

[TB]

AB 3

 

 

CAN 4

ON 5

NB 9

 

 

DATE

ET

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Fri, Feb 25

2:00 PM

19

[TB]

 

 

ON 8

 

NB 5

 

 

DATE

ET

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Fri, Feb 25

7:30 PM

20

[PPG]

 

SK 4

MAN 8

 

ON 10

BC 7

 

 

DATE

ET

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Sat, Feb 26

3:30 PM

21

[SF]

 

 

BC 7

 

ON 9

 

 

DATE

ET

DRAW #

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

Sun , Feb 27

2:00 PM

22

[FINAL]

 

 

MAN 8

 

ON 6

 

 

TOTAL ATTENDANCE:

72,799