Make your own free website on Tripod.com

2000 World Curling Championships
Glasgow, Scotland; April 1 - 9

To view the DRAWS 
click on a day, or scroll down:
SAT, APR 1
SUN, APR 2
MON, APR 3
TUE, APR 4
WED, APR 5
THU, APR 6
 
To view the STANDINGS
click here, or scroll down.
 
 
 
 
To view the TEAMS
click here, or scroll down.
 
 
 
 
To view the PLAYOFFS 
click on a day, or scroll down:
FRI, APR 7
SAT, APR 8
SUN, APR 9
 

DRAWS:
ALL TIMES LOCAL/ET (North America)
SATURDAY, APRIL 1 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
1000/5:00 AM
1
 FRA 4 - CAN 9  USA 8 - DEN 5 (11)  SWE 9 - JPN 7  NOR 9 - GER 2 (9)  SCO 2 - SUI 10 (6)
1400/9:00 AM
1
 NOR 5 - DEN 6  SUI 6 - SCO 7  FIN 7 - SWE 8  USA 10 - JPN 4 (9)  FRA 2 - CAN 8 (7)
2030/3:30 PM
2
 GER 5 - DEN 11  SUI 6 - SWE 5 (11)  FRA 2 - USA 8 (7)  JPN 1 - SCO 9 (7)  CAN 9 - NOR 5
SUNDAY, APRIL 2 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
0800/3:00 AM
2
 JPN 1 - SCO 8 (7)  CAN 9 - FIN 2 (8)  NOR 4 - SUI 10 (9)  SWE 10 - FRA 2 (8)  DEN 9 - USA 11
1200/7:00 AM
3
 SWE 13 - FRA 5 (8)  JPN 6 - NOR 10  DEN 8 - SCO 10  SUI 6 - CAN 5  USA 4 - GER 8
1800/1:00 PM
3
 FIN 7 - NOR 3  SWE 9 - USA 6  SCO 3 - FRA 7  CAN 11 - DEN 7  SUI 9 - JPN 5 (8)
2030/3:30 PM
4
 CAN 7 - USA 6  SCO 9 - FRA 2 (8)  GER 8 - SUI 3  DEN 10 - JPN 2 (9)  NOR 7 - SWE 6
MONDAY, APRIL 3 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
0930/4:30 AM
4
 DEN 8 - SUI 6  FRA 6 - NOR 5 (11)  JPN 2 - CAN 11 (6)  SCO 2 - SWE 10 (6)  USA 4 - FIN 9 (9)
1400/9:00 AM
5
 JPN 1 - SUI 8 (8)  NOR 8 - USA 7  SCO 9 - SWE 4  GER 7 - FRA 5  DEN 1 - CAN 8 (6)
1900/2:00 PM
5
 SWE 3 - CAN 9 (8)  USA 8 - SUI 4 (9)  FRA 5 - FIN 9 (9)  JPN 1 - NOR 14 (6)  SCO 8 - DEN 5
TUESDAY, APRIL 4 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
0930/4:30 AM
6
 SCO 6 - GER 8  DEN 11 - SUI 6  NOR 6 - FRA 3  CAN 7 - SWE 3  JPN 2 - USA 11 (8)
1400/9:00 AM
6
 FRA 3 - JPN 11 (9)  SCO 4 - CAN 7  USA 5 - NOR 7  DEN 6 - FIN 11  SWE 8 - SUI 5
1900/2:00 PM
7
 DEN 7 - NOR 8 (11)  SWE 13 - GER 3 (6)  JPN 4 - CAN 6  SCO 8 - USA 7 (11)  SUI 9 - FRA 4 (8)
WEDNESDAY, APRIL 5 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
0930/4:30 AM
7
 SCO 2 - USA 8 (6)  FIN 7 - JPN 6  SWE 8 - DEN 4  FRA 8 - SUI 4 (9)  CAN 6 - NOR 4
1400/9:00 AM
8
 USA 6 - SWE 12 (9)  CAN 6 - SCO 9  SUI 6 - NOR 5 (11)  FRA 4 - DEN 9 (9)  GER 6 - JPN 8
1900/2:00 PM
8
 SUI 7 - FIN 10  DEN 7 - FRA 4  CAN 8 - USA 4  NOR 7 - SCO 3  JPN 6 - SWE 10
THURSDAY, APRIL 6 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
GAME
SHEET A
SHEET B
SHEET C
SHEET D
SHEET E
0930/4:30 AM
9
 NOR 8 - SCO 7 (11)  FRA 6 - JPN 7  CAN 8 - GER 7 (11)  USA 8 - SUI 6  SWE 9 - DEN 3 (9)
1400/9:00 AM
9
 USA 4 - FRA 2  NOR 6 - SWE 2 (9)  DEN 10 - JPN 3 (7)  SUI 8 - CAN 7  FIN 7 - SCO 3 (9)

STANDINGS:
WOMEN'S FINAL STANDINGS:
 TEAM
GP
W
 L 
Pct.
 CANADA (Law)
9
7
2
.778
 NORWAY (Nordby)
9
7
2
.778
 SWITZERLAND (Ebnother)
9
6
3
.667
 SCOTLAND (Martin)
9
6
3
.667
 SWEDEN (Gustafson)
9
5
4
.556
 DENMARK (Bidstrup)
9
4
5
.444
 GERMANY (Tschetsch)
9
4
5
.444
 USA (Wright)
9
4
5
.444
 JAPAN (Okazaki)
9
2
7
.222
 FRANCE (Benier)
9
0
9
.000
 
MEN'S FINAL STANDINGS:
 TEAM
GP
W
 L 
Pct.
 CANADA (McAulay)
9
8
1
.889
 SWEDEN (Lindholm)
9
7
2
.778
 FINLAND (Uusipaavalniemi)
9
7
2
.778
 USA (Brown)
9
5
4
.556
 DENMARK (Schmidt)
9
4
5
.444
 SWITZERLAND (Hurlimann)
9
4
5
.444
 NORWAY (Trulsen)
9
4
5
.444
 SCOTLAND (Kelly)
9
3
6
.333
 FRANCE (Mercier)
9
2
7
.222
 JAPAN (Kashiwagi)
9
1
8
.111
 


PLAYOFFS:
FRIDAY, APRIL 7 (-WOMEN):
LOCAL/ET
 GAME
SHEET B
1400/9:00 AM
Semi-Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
CANADA *
1
0
2
0
2
0
2
0
2
1
10
SCOTLAND
0
1
0
2
0
1
0
2
0
0
6
 
LOCAL/ET
 GAME
SHEET D
1700/NOON
Semi-Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
NORWAY *
1
0
0
0
1
0
1
0
1
0
4
SWITZERLAND
0
0
0
1
0
1
0
1
0
2
5
 
SATURDAY, APRIL 8 (-WOMEN -MEN):
LOCAL/ET
 GAME
SHEET B
1000/5:00AM
Semi-Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
FINLAND
0
0
1
0
0
0
1
0
x
x
2
SWEDEN *
1
0
0
0
2
1
0
5
x
x
9
 
LOCAL/ET
 GAME
SHEET D
1400/9:00 AM
Semi-Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
CANADA *
1
0
2
2
0
2
0
1
3
x
11
USA
0
1
0
0
1
0
1
0
0
x
3
 
LOCAL/ET
 GAME
SHEET C
1400/9:00 AM
Bronze
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
SCOTLAND *
0
2
0
1
0
0
0
2
0
5
5
NORWAY
1
0
1
0
1
1
3
0
1
2
10
 
1930/2:30 PM
Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
CANADA *
1
0
2
0
1
0
1
1
0
1
7
SWITZERLAND
0
2
0
1
0
1
0
0
2
0
6
 
SUNDAY, APRIL 9 (-MEN):
LOCAL/ET
 GAME
SHEET C
1000/5:00 AM
Bronze
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
FINLAND
1
0
2
0
1
0
1
4
x
x
9
USA *
0
1
0
2
0
1
0
0
x
x
4
 
1500/10:00 AM
Final
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
SWEDEN
0
0
2
0
0
1
0
1
0
x
4
CANADA *
1
1
0
2
1
0
2
0
2
x
9
 


COMPETING TEAMS:
  CANADA   FINLAND
Men:
Skip Greg McAulay
Third Brent Pierce
Second Bryan Miki
Lead Jody Sveistrup
Alternate Darin Fenton
Women:
Skip Kelley Law
Third Julie Skinner
Second Georgina Wheatcroft
Lead Diane Nelson
Alternate Cheryl Noble
 
Men:
Skip Markku Uusipaavalniemi
Third Ville Makela
Second Tommi Herti
Lead Jari Laukkanen
Alternate Perttu Piilo
 
 
 
 
 
 
  JAPAN   SCOTLAND
Men:
Skip Hiroaki Kashiwagi
Third Kazuto Yanagisawa
Second Takanori Ichimura
Lead Keita Yanagisawa
Alternate Yuuki Inoue
Women:
Skip Yukari Okazaki
Third Emi Fujiwara
Second Shinobu Aota
Lead Eriko Minatoya
Alternate Kotomi Ishizaki
 
Men:
Skip Robert Kelly
Third Neil Hampton
Second Tom Pendreigh
Lead Ross Hepburn
Alternate Gordon Muirhead
Women:
Skip Rhona Martin
Third Margaret Morton
Second Fiona MacDonald
Lead Janice Watt
Alternate Debbie Knox
 
  SWITZERLAND   DENMARK
Men:
Skip Patrick Hurlimann
Third Dominic Andres
Second Martin Romang
Lead Diego Perren
Alternate Patrick Loertscher
Women:
Skip Luzia Ebnother
Third Nicole Strausak
Second Tanya Frei-Zurcher
Lead Nadia Raspe
Alternate Laurence Bidaud
 
Men:
Skip Ulrik Schmidt
Third Lasse Lavrsen
Second Brian Hansen
Lead Carsten Svensgaard
Alternate Frants Gufler
Women:
Skip Lene Bidstrup
Third Malene Krause
Second Susanne Slotsager
Lead Avijaja Petri
Alternate Lisa Richardson
 
  FRANCE   NORWAY
Men:
Skip Thierry Mercier
Third Cyril Prunet
Second Eric Laffin
Lead Gerard Ravello
Alternate Lionel Tournier
Women:
Skip Aude Benier
Third Stephanie Jaccaz
Second Fabienne Morand
Lead Sandrine Morand
Alternate Laure Mutazzi
 
Men:
Skip Pal Trulsen
Third Lars Vagberg
Second Flemming Davanger
Lead Bent Ramsfjell
Alternate Jan Thoresen
Women:
Skip Dordi Nordby
Third Hanne Woods
Second Marianne Aspelin
Lead Cecilie Torhaug
Alternate Kristin Leuseth
 
  SWEDEN   UNITED STATES
Men:
Skip Peter Lindholm
Third Thomas Nordin
Second Magnus Swartling
Lead Peter Narup
Alternate Marcus Feldt
Women:
Skip Elisabet Gustafson
Third Katarina Nyberg
Second Louise Marmont
Lead Christina Bertrup
Alternate Elisabeth Persson
 
Men:
Skip Craig Brown
Third Ryan Quinn
Second Jon Brunt
Lead John Dunlop
Alternate Steve Brown
Women:
Skip Amy Wright
Third Amy Becher
Second Joni Cotten
Lead Natalie Simenson
Alternate Corinna Marguardt
 
  GERMANY  
Women:
Skip Petra Tschetsch
Third Daniela Jentsch
Second Karin Fischer
Lead Gesa Angrick
Alternate Elisabeth Lerndle