Make your own free website on Tripod.com

 

Soudog's Curling History Site

2003 FORD WORLD CURLING CHAMPIONSHIPS

WINNIPEG, MANITOBA, CANADA

APRIL 5-13, 2003

All Times CST [UTC/GMT -6 hours] *

*Note: change to Daylight Saving Time effective Sunday, April 6


MEN'S TEAMS:

Note: Number following player indicates WCC appearances.

 

 

CANADA CANADA [Ottewell CC, Edmonton, Alberta]

 Skip:

Randy Ferbey [5]

 

 Third:

David Nedohin [3] * Throws Skip stones

 

 Second:

Scott Pfeifer [3]

 

 Lead:

Marcel Rocque [3]

 

 Alternate:

Dan Holowaychuk [3]

 

 Coach:

Brian Moore

 

DENMARK DENMARK [Hvidovre CC]

 Skip:

Ulrik Schmidt [5]

 

 Third:

Lasse Lavrsen [6]

 

 Second:

Carsten Svensgaard [5]

 

 Lead:

Joel Ostrowski [2]

 

 Alternate:

Christian Hansen [1]

 

 Coaches:

Bill Carey, Tracy Choptain

 

FINLAND FINLAND [Oulunkylä CC, Helsinki]

 Skip:

Markku Uusipaavalniemi [8]

 

 Third:

Kalle Kiiskinen [2]

 

 Second:

Aku Kauste [2]

 

 Lead:

Teemu Salo [2]

 

 Alternate:

Tony Träskelin [1]

 

 Coach:

 

 

GERMANY GERMANY [CC Schwenningen]

 Skip:

Andreas Lang [1]

 

 Third:

Rainer Beiter [1]

 

 Second:

Jürgen Beck [1]

 

 Lead:

Sebastian Schweizer [1]

 

 Alternate:

Jörg Engesser [1]

 

 Coach:

Dick Henderson

 

KOREA KOREA [Gyeong-buk CC]

 Skip:

Dong Keun Lee [1]

 

 Third:

Soo Hyuk Kim [1]

 

 Second:

Jae Cheol Park [1]

 

 Lead:

Min Suk Choi [1]

 

 Alternate:

Seung Wan Ko [1]

 

 Coach:

Elaine Dagg-Jackson

 

NORWAY NORWAY [Stabekk CC, Oslo]

 Skip:

Pål Trulsen [7]

 

 Third:

Lars Vågberg [7]

 

 Second:

Flemming Davanger [9]

 

 Lead:

Bent Ånund Ramsfjell [6]

 

 Alternate:

Niels Siggaard Andersen [1]

 

 Coach:

Ole Ingvaldsen

 

SCOTLAND SCOTLAND [St. Martins CC, Perth]

 Skip:

Peter Smith [8]

 

 Third:

David Hay [8]

 

 Second:

Graham Cormack [1]

 

 Lead:

Ewan MacDonald [3]

 

 Alternate:

Warwick Smith [5]

 

 Coach:

Derek Brown

 

SWEDEN SWEDEN [Sundsvalls CK]

 Skip:

Per Carlsén [4]

 

 Third:

Mikael Norberg [4]

 

 Second:

Rickard Hallström [1]

 

 Lead:

Fredrik Hallström [1]

 

 Alternate:

Niklas Berggren [3]

 

 Coach:

Olle Håkansson

 

SWITZERLAND SWITZERLAND [St Galler Bär CC, Zurich]

 Skip:

Ralph Stöckli [1]

 

 Third:

Claudio Pescia [2]

 

 Second:

Pascal Sieber [1]

 

 Lead:

Simon Strübin [1]

 

 Alternate:

Marco Battilana [1]

 

 Coach:

Patrick Hürlimann

 

 UNITED STATESUSA [Bemidji CC, Bemidji, Minnesota]

 Skip:

Pete Fenson [3]

 

 Third:

Eric Fenson [1]

 

 Second:

Shawn Rojeski [2]

 

 Lead:

John Shuster [1]

 

 Alternate:

Scott Baird [4]

 

 Coach:

Robert Fenson

 


WOMEN'S TEAMS:

Note: Number following player indicates WCC appearances.

 

 

CANADA CANADA [Mayflower CC, Halifax]

 Skip:

Colleen Jones [5]

 

 Third:

Kim Kelly [4]

 

 Second:

Mary Anne Waye [4]

 

 Lead:

Nancy Delehunt [4]

 

 Alternate:

Laine Peters [4]

 

 Coach:

Ken Bagnell

 

DENMARK DENMARK [Hvidovre CC]

 Skip:

Dorthe Holm [6]

 

 Third:

Malene Krause [14]

 

 Second:

Denise Dupont [1]

 

 Lead:

Lisa Richardson [7]

 

 Alternate:

Maria Poulsen [1]

 

 Coach:

Frants Gufler

 

ITALY ITALY [New Wave CC, Cortina d' Ampezzo]

 Skip:

Diana Gaspari [1]

 

 Third:

Giulia Lacidelli [1]

 

 Second:

Rosa Pompanin [1]

 

 Lead:

Violetta Caldart [1]

 

 Alternate:

Arianna Lorenzi [1]

 

 Coaches:

Roberto Lacedelli, Rodger Gustaf Schmidt

 

JAPAN JAPAN [Hokkaido-Kitami Curling Ass'n]

 Skip:

Shinobu Aota [2]

 

 Third:

Yukari Okazaki [2]

 

 Second:

Eriko Minatoya [2]

 

 Lead:

Kotomi Ishizaki [2]

 

 Alternate:

Satomi Tsujii [1]

 

 Coach:

Schun-Ichi Fujita

 

NORWAY NORWAY [Snarøen CK, Oslo]

 Skip:

Dordi Nordby [15]

 

 Third:

Hanne Woods [15]

 

 Second:

Marianne Haslum [7]

 

 Lead:

Camilla Holth [3]

 

 Alternate:

Marianne Roervik [1] * Risenga CK, Oslo

 

 Coach:

Sören Grahn

 

RUSSIA RUSSIA [Moskvitch CC, Moscow]

 Skip:

Olga Jarkova [3]

 

 Third:

Nkeirouka Ezekh [3]

 

 Second:

Iana Nekrassova [3] * CSKA St Petersburg

 

 Lead:

Anastassia Skoultan [3]

 

 Alternate:

Ludmila Privivkova [1]

 

 Coach:

Olga Andrianova

 

SCOTLAND SCOTLAND [Airleywight Ladies CC, Perth]

 Skip:

Edith Loudon [6]

 

 Third:

Karen Addison [2]

 

 Second:

Lyn Cameron [2]

 

 Lead:

Katie Loudon [4]

 

 Alternate:

Jackie Lockhart [7] * Laurencekirk CC, Aberdeen

 

 Coach:

Keith Prentice

 

SWEDEN SWEDEN [Härnösands CK]

 Skip:

Anette Norberg [5]

 

 Third:

Eva Lund [2]

 

 Second:

Cathrine Norberg [4]

 

 Lead:

Helena Lingham [6]

 

 Alternate:

Maria Engholm [3] * Svegs CK

 

 Coach:

Stefan Lund

 

SWITZERLAND SWITZERLAND [Bern CC]

 Skip:

Nicole Strausak [3]

 

 Third:

Selina Breuleux [3] * Throws Skip stones

 

 Second:

Madlaina Breuleux [3]

 

 Lead:

Bianca Roethlisberger [1]

 

 Alternate:

Carine Mattille [1]

 

 Coach:

Pierre-Yves Grivel

 

UNITED STATES USA [Bemidji CC, Minnesota]

 Skip:

Debbie McCormick [2]

 

 Third:

Allison Pottinger [6] * Madison CC, Wisconsin

 

 Second:

Ann Swisshelm Silver [3]

 

 Lead:

Tracy Sachtjen [3] * Madison CC, Wisconsin

 

 Alternate:

Joni Cotten [4] # Duluth CC, Minnesota

 

 Coach:

Wally Henry

 


ROUND ROBIN DRAW:

Teams listed first in each draw play stones with dark coloured handles, and wear dark coloured upper playing garments.

Note: # Indicates Last Stone in First End

 

 

DAY/DATE

TIME

DRAW

SHEET A

SHEET B

SHEET C

SHEET D

SHEET E

 Sat, Apr 5/03

0800

W1

 NOR# 10
 DEN 3

 ITA 5
 USA# 8

 SWE# 3
 SUI 10

 CAN 9
 RUS# 4

 JPN# 8
 SCO 4

1300

M1

 KOR# 7
 SCO 8

 NOR 4
 SUI# 11

 USA 4
 DEN# 9

 SWE# 6
 FIN 9

 CAN 9
 GER# 5

1800

W2

 JPN# 5
 ITA 7

 SUI# 10
 SCO 4

 NOR# 3
 CAN 8

 SWE# 9
 DEN 6

 USA# 7
 RUS 6 (11)

 Sun, Apr 6/03

0800

M2

 CAN# 9
 NOR 3

 DEN# 8
 GER 4

 KOR# 3
 SWE 10

 USA# 4
 SCO 7

 SUI# 7
 FIN 8

1300

W3

 RUS# 7
 SCO 6

 DEN# 7
 CAN 13

 USA 6
 JPN# 7

 SUI# 5
 NOR 9

 SWE 13
 ITA# 4

1800

M3

 FIN# 9
 GER 3

 SCO# 5
 SWE 2

 SUI 6
 CAN# 11

 DEN# 3
 KOR 10

 USA 4
 NOR# 8

 Mon, Apr 7/03

0800

W4

 DEN 9
 USA# 6

 SWE 8
 NOR# 3

 ITA 3
 SCO# 10

 RUS# 6
 JPN 5

 CAN# 5
 SUI 4

1300

M4

 SCO 4
 SUI# 6

 USA 6
 KOR# 5

 NOR 9
 GER# 7

 FIN# 6
 CAN 8

 SWE# 9
 DEN 6

1800

W5

 SWE# 8
 JPN 5

 USA 8
 SUI# 7 (11)

 DEN# 5
 RUS 10

 ITA# 9
 CAN 10 (11)

 SCO# 11
 NOR 3

 Tue, Apr 8/03

0800

M5

 USA# 7
 CAN 9

 SUI 10
 DEN# 4

 SCO# 3
 FIN 8

 NOR# 5
 SWE 6

 GER# 8
 KOR 5

1300

W6

 SCO 6
 CAN# 7

 NOR# 8
 RUS 4

 SUI 8
 ITA# 9

 USA# 6
 SWE 10

 DEN 10
 JPN# 4

1800

M6

 GER 3
 SWE# 9

 KOR# 5
 FIN 6 (11)

 DEN 4
 NOR# 6

 SUI# 7
 USA 4

 SCO 4
 CAN# 7

 Wed, Apr 9/03

0800

W7

 ITA 5
 NOR# 6

 SCO# 8
 DEN 7

 CAN# 9
 USA 4

 JPN 8
 SUI# 5

 RUS# 7
 SWE 10

1300

M7

 NOR 7
 KOR# 3

 GER# 8
 SCO 10

 SWE# 3
 SUI 8

 CAN 7
 DEN# 9

 FIN# 6
 USA 5

1800

W8

 SUI 7
 RUS# 4

 CAN# 7
 JPN 4

 SCO 4
 SWE# 6

 DEN# 10
 ITA 8

 NOR 5
 USA# 6 (11)

 Thu, Apr 10/03

0800

M8

 DEN 3
 FIN# 7

 SWE# 3
 CAN 7

 GER 3
 USA# 9

 SCO# 3
 NOR 7

 KOR 5
 SUI# 7

1300

W9

 CAN 8
 SWE# 7 (11)

 RUS 5
 ITA# 9

 JPN# 6
 NOR 9

 SCO# 7
 USA 8

 SUI 8
 DEN# 2

1800

M9

 SWE 8
 USA# 6

 FIN 1
 NOR# 10

 CAN# 7
 KOR 3

 GER# 1
 SUI 8

 DEN 12
 SCO# 5

2130

TB

 

 

 

 

 

 Fri, Apr 11/03

0800

TB

 

 

 

 

 

1300

TB

 

 

 

 

 

1800

WSF

 

 CAN# 8
 NOR 7 (11)

 

 USA# 5
 SWE 4

 

 Sat, Apr 12/03

0800

WBM/
MSF

 

 CAN# 9
 NOR 8

 NOR# 4
 SWE 7

 SUI# 7
 FIN 1

 

1230

WF

 

 

 USA 5
 CAN# 3

 

 

 Sun, Apr 13/03

0800

MBM

 

 

 NOR# 9
 FIN 7

 

 

1230

MF

 

 

 CAN# 10
 SUI 6

 

 

-

 ROUND ROBIN STANDINGS:

 

 MEN:

 COUNTRY:

GP

W

L

PCT

-CANADA CANADA

9

8

1

.889

-FINLAND FINLAND

9

7

2

.778

-SWITZERLAND SWITZERLAND

9

7

2

.778

-NORWAY NORWAY

9

6

3

.667

-SWEDEN SWEDEN

9

5

4

.556

-DENMARK DENMARK

9

4

5

.444

-SCOTLAND SCOTLAND

9

4

5

.444

-UNITED STATES USA

9

2

7

.222

-GERMANY GERMANY

9

1

8

.111

-KOREA KOREA

9

1

8

.111

 WOMEN:

 COUNTRY:

GP

W

L

PCT

-CANADA CANADA

9

9

0

1.000

-SWEDEN SWEDEN

9

7

2

.778

-UNITED STATES USA

9

5

4

.556

-NORWAY NORWAY

9

5

4

.556

-SWITZERLAND SWITZERLAND

9

4

5

.444

-RUSSIA RUSSIA

9

3

6

.333

-SCOTLAND SCOTLAND

9

3

6

.333

-DENMARK DENMARK

9

3

6

.333

-ITALY ITALY

9

3

6

.333

-JAPAN JAPAN

9

3

6

.333

-

 MEDAL WINNERS:

 

Men's Champions

CANADA

Ottewell CC, Edmonton, Alberta

David Nedohin, RANDY FERBEY,

Scott Pfeifer, Marcel Rocque,

x-Dan Holowaychuk

 

 

 

SWITZERLAND

St Galler Bär CC, Zurich

RALPH STÖCKLI, Claudio Pescia,

Pascal Sieber, Simon Strübin,

x-Marco Battilana

 

 

 

NORWAY

Stabekk CC, Oslo

PÅL TRULSEN, Lars Vågberg,

Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell,

x-Niels Siggaard Andersen

Women's Champions

UNITED STATES

Bemidji CC, Minnesota

DEBBIE MCCORMICK, Allison Pottinger,

Ann Swisshelm Silver, Tracy Sachtjen,

x-Joni Cotten

 

 

 

CANADA

Mayflower CC, Halifax

COLLEEN JONES, Kim Kelly,

Mary Anne Waye, Nancy Delehunt,

x-Laine Peters

 

 

 

SWEDEN

Härnösands CK

ANETTE NORBERG, Eva Lund,

Cathrine Norberg, Helena Lingham,

x-Maria Engholm